top of page

Milli mısır göz doldurdu!Tarım ve Orman Bakanlığının Eğitim ve Yayım programı kapsamında Babaeski’de Kale’nin Tarladan Sofraya Yolculuğu Projesi” ile yetiştirilen mısır çeşitleri göz doldurdu.

Projesi kapsamında 2 köyde toplam 4 dekar araziye Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen mısır çeşidi toprakla buluşturulmuştu.

Kırklareli Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın Eğitim ve Yayım programı kapsamında yapılan “Babaeski’de Kale’nin Tarladan Sofraya Yolculuğu Projesi” temel amacı; Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen mısır çeşidini (dane olmak üzere), Babaeski ilçemizin 2 köyünde, köy başına 2 dekardan 2*2= 4 da alanda ekimini yaparak, yerli ve milli çeşitlerimizin üstün yönlerini üreticilerimize göstermek, üretimin yaygınlaşmasını sağlamak ve milli ekonomiye katkıda bulunmaktır. İlçemizin 2 köyünde 2+2= 4 dekarlık alanda, 10.05.2023 tarihinde kurulan Kale Mısır çeşidi demonstrasyonundan 1.700 kg/da verim alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.

74 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page