top of page

MHP’de imzaladı

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluğu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lüleburgaz Belediye Başkan Adayı İbrahim Yılmazer ile Ekosiyaset Bildirgesi’ni imzaladı.

TEMA Vakfı, siyasetçilere Ekosiyaset Bildirgesini imzalatmaya devam ediyor.

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluğu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lüleburgaz Belediye Başkan Adayı İbrahim Yılmazer ile Ekosiyaset Bildirgesi’ni imzaladı.

Gençlik Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe parti üyeleri ve TEMA gönüllüleri de katıldı.

Yılmazer, daha yeşil bir Lüleburgaz için ve doğa için söz vermiş oldu.

Ekosiyaset Bildirgesi hakkında bilgi veren TEMA Vakfı Lüleburgaz Yeni Mahalle Sorumlusu Sibel Kocaman; “Türkiye'de yılda yaklaşık 26 milyon ton gıda israfı gerçekleşmekte ve bu durumun maddi karşılığı 555 milyar TL'yi aşmakta başka bir anlamda milli gelirinin yüzde 15'ine denk gelmektedir. Türkiye tarım arazilerin durumu incelendiğinde, 1992 yılından günümüze 38 milyon dekar tarım arazisinin (tüm tarım arazilerinin yüzde 16'sının) kaybolduğu görülmektedir. 1920'lerin başında ülkemizin yüzde 56'sını oluşturan mera arazileri bugün yüz ölçümünün yüzde 19'una gerilemiştir. Buna paralel olarak Türkiye 2023 yılı itibariyle yüzde 71 seviyesindeki gıda enflasyonu ile G-20 ülkeleri arasında Arjantin'den sonra 2 sırada yer almaktadır. AB'de Gıda Enflasyonu 2023 mayıs ayı itibariyle yüzde 15 seviyesindeyken Türkiye'de gıda fiyatları son bir yılda yüzde 54 oranında artmıştır. Kentler yeryüzünün sadece yüzde 3'lük bölümünü kapsamasına rağmen toplam enerji tüketiminin %60-80ini ve küresel karbon emisyonlarının yüzde 75'ini oluşturmaktadır. Kentsel alanların büyümesi de nüfus artışına oranına yüzde 50 daha yoğun yaşanmaktadır. 2030 yılına kadar dünyaya 1,2 milyon kilometre kare yeni kentsel gelişim alanının eklenmesi beklenmektedir. Bu durum, kentlerin yoğunlaşması ve yayılması anlamına gelmekte olup, özellikle tarım arazileri, ormanlar ve doğal alanlar üzerine ciddi baskılar oluşturmaktadır. Bu yayılma, ekosistemlerin bozulması, biyoloji çeşitliliğin azalması ve tarımsal üretim alanlarını kaybı gibi sonuçlara yol açmaktadır. Danimarka enerji ihtiyacının yüzde 67'sini rüzgar güneş ve diğer yenilebilir kaynaklardan karşılayan bir ülke ve Kopenhag'ın enerji stratejisi de yenilebilir enerji kaynaklarına yapılan büyük yatırımlara dayanır. 2025 iklim planı ve yenilenebilir enerji yatırımları sayesinde, Kopenhag 2019 yılında, planın baz alındığı 2005 yılına kıyasla karbondioksit emisyonlarını yüzde 54 oranında azaltmış durumdadır” ifadelerine yer verdi.

Kocaman, MHP adayı İbrahim Yılmazer’e teşekkür etti.

Böylelikle, TEMA’nın Ekosiyaset Bildirgesi’ni, CHP Lüleburgaz Belediye Başkanı ve Adayı Murat Gerenli, Bağımsız Belediye Başkan Adayı Emin Halebak, AK Parti Belediye Başkan Adayı Murat Mahir Altan ve MHP Belediye Başkan Adayı İbrahim Yılmazer, imzalamış oldu.

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page