top of page

MASAİ HALKI ÇOK ZORDA

Acil: 27.000’den fazla Masai ata topraklarını kaybetmenin eşiğinde! Tanzanya Cumhurbaşkanlığı, çok yüklü gelir elde etme hevesiyle yerli halkın topraklarını boşaltıp lüks safarilere ve av turizmine açmak istiyor. Yıllar önce topluluğumuz, kampanyaya katılan milyonlarca kişinin sesiyle Masai halkına destek olduğunda Cumhurbaşkanı bizi duymuştu. Şimdi Masai halkı, Avaaz topluluğundan dünyayı bir kez daha uyarmasını istiyor . (Avaaz=İklim değişikliği, insan hakları, hayvan hakları, yolsuzluk, yoksulluk ve çatışmalarla ilgili internet üzerinden küresel çapta faaliyetler gösteren sivil toplum kuruluşu)

Kuzey Tanzanya’da yaşayan Masai halkının büyükleri aşağıdaki açıklamayı yapmışlardır.Biz Kuzey Tanzanya’da yaşayan Masai halkının büyükleriyiz. Topluluğumuzun on binlerce üyesi her an, elit turizm, hatıra avcılığı ve karbon ticareti uğruna kadim topraklarımızdan tahliye edilme tehlikesiyle karşı karşıya..Acilen desteğe ihtiyacımız var.Yıllar önce bu tehditlerle karşılaştığımızda, iki milyondan fazla Avaaz üyesi çağrımıza destek verdi! Beraberce öyle bir fırtına kopardık ki, Cumhurbaşkanımız bizi topraklarımızdan asla tahliye etmeyeceğinin sözünü verdi.Kenya’nın güney batısındaki Afrikanın en büyük yaban hayatı rezervlerinden biri olarak bilinen MASAİ MARA “isimsiz kahramanlar tarafından korunuyor. Afrika bölgesi için en yoğun fil koridorlarından biri olarak anılan Masai Mara koridoru Kenya ile Tanzanya arasında yer alıyor. Fil sürüleri yıl içerisinde, yiyecek ve su arayışı ile bölgede ilerlerken kuraklığın yaşandığı dönemlerde bölge de bulunan hayvan nüfusu da artış gösteriyor. Vahşi hayvanlar için gerekli yiyecek ve su ihtiyacını karşılaması sebebiyle kalabalıklaşan bölge kaçak avcılar içinde bir avlanma noktası haline geliyor. Masai Mara’nın korucuları her sabah günün ilk ışıklarıyla ekipmanlarını kuşanıp hayvanlara yönelik olası bir saldırıyı engellemek üzere bölgede devriye geziyor.Ama şimdi korkunç tahliye planları yeniden gündemde! Cumhurbaşkanı  bizi dinlemeyebilir ama insan hakları savunucuları, doğa ve çevre koruyucuları, medya ve kamuoyundan - yani hepinizden - gelecek baskıya tepki vereceğini biliyoruz!

 


Yerli Masai kabileleri yüzlerce yıldır Doğu Afrika’nın topraklarına ve yaban hayatına gözleri gibi bakıyor, onlarla barış içinde bir arada yaşıyor. Kenya’nın güneybatısındaki Afrika’nın en büyük yaban hayatı rezervlerinden biri olarak bilinen Masai Mara.  Ama gelen her yeni hükümet, turizm ve doğa koruma bahanesiyle bizi evlerimizden koparmaya çalışıyor.Her yolu denedik, hatta haklarımızı ihlal ettiği için hükümeti mahkemeye bile verdik. Ama şimdilerde kamuoyu ilgisi azaldı ve tahliyelerin her an başlamasından korkuyoruz. Tahliye demek kültürümüzün yitip gitmesi, yersiz yurtsuz kalmamız ve yaban hayatın tehlikeye girmesi demek. Politikacılar bir “çözüm” bulmayı başaramadı ve topraklarımızı kaybetmek, halkımızın yok olması anlamına gelebilir.İnsan  Hakları Savunucuları, Doğa Severlerin ve Çevrecilerin desteği bize umut veriyor. Cumhurbaşkanının uluslararası toplulukla  diyaloğa ve yatırımlara çok önem verdiğini biliyoruz. İnsan Hakları Savunucuları, Doğa ve Çevrecilerin desteği ile cumhurbaşkanın fikrini değiştirebiliriz.


Topluluğumuzun bazı üyeleri evlerini terk etmektense ölmeyi tercih edeceklerini söylüyor. Ama hiç kimse böyle bir tercih yapmak zorunda kalmamalı. Birlikte daha güçlü olduğumuzu biliyoruz – ne de olsa daha önce tarihin akışını değiştirdik. Gelin bir kez daha değiştirelim ve insanların doğa ile uyum içinde yaşadığı bir dünyayı yeniden mümkün kılalım.

 

                                                          

                                                                                                                                                                            

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page