top of page

Madde bağımlılığı mecliste!Kırklareli İl Genel Meclisinde bulunan Aile, Çocuk ve Engelliler Komisyonu, İl Genel Meclis başkanlığına madde bağımlılığı ile alakalı rapor sundu. Aile Çocuk ve Engelliler Komisyonu Başkanı Yeşim Girgin konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.


Barış Can KORKMAZ

Kırklareli İl Genel Meclisi Aile, Çocuk ve Engelliler Komisyonu üyeleri madde bağımlılığının ne durumda olduğunu görmek ve önüne geçilmesi adına farkındalık oluşturmak için çalışmalar yürütmeye başladı.

Bu kapsamda meclise bir rapor sunan komisyonun raporunda, çalışmaların amacı madde bağımlılığına yakalanmış kaç genç olduğu, var olan gençlerin hangi yaş gruplarında olduğu, bunlar arasında bırakmak isteyenlerin durumunun ne olduğu, bu durumlara kurumların ne tür katkılar sunduğu gibi konular yer aldı.

EĞİTİMLERİ EN ÇOK FABRİKALAR KABUL EDİYOR

Konu hakkında açıklama yapan İl Genel Meclisi Aile Çocuk ve Engelliler Komisyonu Başkanı Yeşim Girgin; “Güncel hayatın içerisinde yaşanan her bir şiddet vakasının içerisinde madde bağımlılığı söz konusu oluyor. Buradan yola çıkarak önergemizi sunduk. Valiliğin nezdinde bu bölgede, narkotik ile birlikte bir komisyon var. İçerisinde farklı kurumlardan kişiler bulunuyor. Bu komisyonun yaptığı çalışmaları valilik, il sağlık müdürlüğü aracılığıyla bizlere iletti.

Kırklareli yaklaşık 370 bin civarı nüfusa sahip, Narkotik şube bu güne kadar bölgemizde 44 bin kişiye bağımlılık konusunda bilgilendirmede bulunmuş. Bu bilgilendirmeler kurumlar aracılığıyla yapılmakta. Narkotik özel bir şirkete de, bir devlet okuluna da, belediyeye de kısaca farklı statülerdeki kurumlara durumu iletiyor veya kurumlar kendilerinden talep ediyor ve karşılıklı olarak onaylandıktan sonra narkotik ekipleri kurumlara giderek gerekli eğitimleri veriyorlar.

Bu güne kadar verilen eğitimlerde en çok kabul ederek ağırlayan kurum türü fabrikalar olmuş. Belediyeler arasında bir tek Kofçaz belediyesi konu ile alakalı başvuruyu kabul etmiş ve eğitimi almış.

Eğitimleri veren kişiler alanında uzman ve tecrübeli bir ekip. Kendileri meclise gelerek bizlere de bilgilendirme toplantısı yaptılar.” dedi.

“GEREKİRSE ZORUNLU HALE GELMESİNİ İSTİYORUZ”

Girgin sözlerinin devamında eğitimlerin daha yaygın ve etkin verilebilmesi konusunda fikirlerini aktararak; “Okullar ile alakalı yeterli katılım olmadığından dolayı bu toplantılar yapılamamış. Bu gerekli katılımın olmaması konusu üzücü bir durumdur. Bu konunun gerekirse valilikler aracılığı ile zorunlu hale gelmesini istiyoruz. Komisyon çalışmalarımızın sonucunda okullardaki aile birlikleri, belediyeler, fabrikalar gibi yerlerde narkotik bilgilendirme toplantılarının çok önemli olduğuna kanaat getirdik. Katılımı arttırmak amacıyla Valilik aracılığıyla bu kurumlara resmi davet gönderilmesi yoluna gidilebilir. Ayrıca okullarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından küçük yaşta aile dersini, anne baba olmayı, çocuklar için aile kavramı konusunda küçük yaşta eğitilmelerini tavsiye ediyor ve öneriyorum.” şeklinde konuştu.

“GELECEK NESİLLER İÇİN BU DURUMUN ÖNEMİNİ CİDDİYETLE KAVRAMALI”

Valiliğin bir projesine değinen girgin; “Valilik tarafından hazırlanan “Yalnız değilsin, yeniden bir hayat” çalışması sonucunda bölgemizde 5 kişinin kendi isteği ile tedavisi görülmüş. Sonrasında bu kişilere iş imkanı verilmiş. Belirli aralıklarla kontrolleri yapılıyor tahlillerine bakılıyor ve eğer tekrar kullanım söz konusu olursa işlerine son verilme durumu söz konusu.


Bu vahim konu için ilk önce ailelerin eğitimli ve bilgili olması gerekiyor. Bu eğitimleri almaları çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Statü fark etmeksizin tüm aileler, çocukları için, gelecek nesiller için bu durumun önemini ciddiyetle kavramalı. Bunu yapmalılar çünkü gençleri bu tuzağa düşmeden kurtarabiliriz, düşenleri de çekip çıkarabiliriz. Bu durumları suç, yüz kızartıcı ayıp vb. kalıplar içerisinde gören aileler bu durumu gizli tutmak, toplumda duyurmadan çocuğum deşifre olur kaygısı vb. duygu, düşünceler ile hareket ederek en büyük zararı çocuklarına kendileri vermiş oluyorlar. Bu düşünce yapısından sıyrılmaları gerekiyor ki evlatlarını koruyabilsinler.” şeklinde aktardı.

“TOZ KONDURAMAMAK EN BÜYÜK YANILGI”

Son olarak sebep ve sonuçlara değinen ve ayrıca neler yapılması gerektiğinden bahseden Girgin; “En temele inildiğinde aile içi iletişimsizlik veya kötü iletişim sonucunda meyil artabiliyor. Benim çocuğum yapmaz düşüncesi ile “toz konduramamak” en büyük yanılgı. Bu durumun parasal veya manevi bir sınıfı, statüsü, ayrımı yok. Zengin fakir, eğitimli eğitimsiz tüm kesimler aynı riskin içerisinde.

İl genel meclisi olarak bizler de bu kasım ayında narkotik şubenin daha rahatlıkla insanlara ulaşabilmesi için broşür veya verilecek olan küçük hediyeler ile dikkat çekmek adına bütçemizden destek vermeyi planladık.

Son olarak az bilinen bir suçtan bahsetmek gerekiyor.

Esnafta, mağazalarda, internet alışverişinde, yani herhangi bir alanda satış yapan kişiler ürünlerinde madde ile alakalı (kenevir yaprağı vb.) görsel barınan ürünleri satıyorsa suç işlemiş oluyorlar. Bunu bilmeleri gerekiyor.

Bırakan kişiler veya bir kere denesem ne olacak düşüncesinde olanlar için en küçük bir uyarıcı onları harekete geçirebilecek güce sahip ve bu resmi olarak da suç. Konu ile alakalı bazı şarkılarda bu maddeler ile alakalı kelimeler geçtiğinde tutuklamalar yaşanabiliyor. İnsanlar sağlam bir psikoloji ile duruma bakarken “ne olacak ki?” diyebiliyor. Fakat demin de dediğimiz gibi en ufak bir uyarıcı detay kötü sonuçlara yol açabiliyor.

Kısaca elimizdeki verilerden yola çıkarak durumu topluma anlatmaya veya anlatılması için imkan verilmesi adına çalışıyoruz. Kitlelere ulaşmak adına STK’lar, kurumlar, bireyler el ele birlikte hareket etmesi lazım. Gençlerimizin daha fazla bu illete yönelmemesi için, meyilli olanları uzak tutmak için sosyalleşerek önlerini kesmeliyiz. Ortak akılla en iyi yöntemlerin bulunması gerekiyor.

Son olarak “Uyuma” uygulamasını herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum. KADES benzeri bir işleyişi var. Kişisel bilgileriniz tamamen gizli. Burada yapacağınız madde kullanan, satan, herhangi bir uyarıcı sembol taşıyan ürün satan vb. kişileri bu uygulama üzerinden tek tık ile bildirebiliyorsunuz. Ve narkotik şube gerekli tedbirleri alıyor.” dedi ve sözlerini tamamladı.

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page