top of page

Maaş kiraya gidiyor

TR21 bölgesinde (Tekirdağ Edirne Kırklareli ) hane halkı tüketim harcamalarına ilişkin istatistik yayınlandı. Harcamalardaki en yüksek oran %21,8 ile konut ve kira harcamalarında gerçekleşti.


Bircan SARIOĞLU

TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından TR21 bölgesindeki illerde ( Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli) gerçekleştirilen ve hane halkı toplam gelirinin, harcama kalemlerine dağılımını belirleyen çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

TR21 bölgesindeki illerde (Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli) hane halkı gelirlerinin %21.8’inin konut ve kira giderlerine harcandığı belirlendi.

TÜİK verilerine göre bu oran Türkiye ortalaması olan % 24,1’ ‘ün iki puan altında gerçekleşti.

Konut ve kira giderlerini %21,2 ile ulaştırma giderleri oluştururken, bu harcama kaleminde Türkiye ortalaması 16,5 olarak açıklandı.

TRAKYALILAR EFKARLI ÇIKTI

Hane halkı gelirlerinin %19,3’ünü gıda ve alkolsüz içeceklere ayıran Trakya halkı bu kalemde Türkiye genel ortalamasını (%20,8 ) altında kaldı.

Alkollü içecekler ve sigara ile tütün için ayrılan gider ise %5,1 olarak gerçekleşti. Gıdada Türkiye ortalamasının iki puan altında kalan Trakyalılar, Türkiye ortalaması %4,3 olan alkollü içki ve sigara tüketiminde ise diğer bölgelerin ortalamasının bir puan üstünde harcama yaptılar.

EĞİTİM SIFIRA YAKIN

Hane halkı gelirlerinin sadece 1,2’sini eğitim harcamalarına ayıran Trakya halkı bu alanda Türkiye ortalaması olan %2,5 oranının yarısına bile ulaşamadılar.

Sağlıkta harcama oranı gelirin %2.3 üne denk gelirken, eğlence ve kültür harcamaları %2,5 te kaldı.

MOBİLYA VE BAKIMDA İDDİALIYIZ

Trakyalıların mobilya, ev eşyası ve bakım ürünlerinde iddialı harcamalar yaptıkları ortaya çıktı. Türkiye ortalamasını %6,4 olduğu bu kalemlerde, Trakyalıların gelirlerinin % 7,9 ‘ini bu alanlarda harcadıkları açıklandı.

91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page