top of page

Lüleburgaz’da deprem yarattılar

Lüleburgaz Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (LÜDAK) tarafından olası Marmara depremine yönelik gerçeği aratmayan arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.Lüleburgaz’da olası Marmara depremine yönelik arama kurtarma tatbikatı yapıldı.


Lüleburgaz Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği tarafından eski Pancar Şefliği arazisindeki metruk binada gerçekleştirilen tatbikatta, deprem sonrası enkazdan kurtarmaya yönelik çalışma yapıldı.

Senaryo gereği, depremde yıkılan bir binanın enkazında mahsur kalan vatandaşların olduğu ihbarı üzerine kurtarma ekipleri harekete geçti.

Enkazda dinleme yapan ekipler, enkazın altında kaldığı tespit edilen iki kişi için iki ayrı yerden binaya girilmesini planladı.

Arama kurtarma köpeği de bölgede hazır bulundu. Deprem anında yakınları enkaz altında kalan kişiler ise saldırgan tavırlarla alana yaklaşıp yetkililere sorun çıkardı.

Duvar kırım aletleri ile enkazda oyuklar açan ekipler ise afetzedelere ulaşıp bulunduğu yerden kurtardı.

Öte yandan Kızılay ekipleri de çalışma yapan kırım ekibi ile bölgedeki afetzedelerin su ve yiyecek ihtiyaçlarını karşıladı.

Tatbikatı AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Lüleburgaz İlçe Başkanı Abdussamed Kayalı, AK Parti Lüleburgaz Belediye Başkan aday adayı Emre Demirci, CHP Lüleburgaz Belediye Başkan aday adayı Ufuk Güçlü, eski Belediye Başkanı Emin Halebak da takip etti.

Dernek Başkanı Mustafa Kalecik, tatbikatın ardından gazetemize yaptığı açıklamada, olası depremlere hazırlıklı olmak amacıyla tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi.


Tatbikatların ekipler için çok önemli olduğunu ifade eden Kalecik, bu tür çalışmaların hassasiyet gerektirdiğini kaydetti.

Kalecik, “Tatbikatımız başarılı geçmiştir. Emek veren tüm dernek arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bu yaptığımız çalışma bizim için değil şehrimiz ve ülkemiz içindir. Allah bizi böyle günler göstermek zorunda bırakmasın. Fakat biz el birliği ile buna hazırız. Tatbikat için yer bulmakta zorlanıyoruz. Burasının da yıkılacak olması dolayısıyla acil kodlu bir tatbikat planı yaptık. Yaklaşık 40 üyemiz ile tatbikatı gerçekleştirdik.” dedi.

256 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page