top of page

LÜDAK tatbikata katıldı!


Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu’nun Yalova’da gerçekleştirdiği tatbikata LÜDAK üyeleri de katılım sağladı.

1-12 Kasım tarihleri arasında Yalova’da geniş çaplı deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Katılımcı ekipler arasında LÜDAK ekibi de bulundu.

Tatbikatta binalar yıkıldı, 200 kişilik arama kurtarma ekipleri çalışma gerçekleştirdi.

6 ilden katılım sağlayan ekipler senaryo gereği Yalova’da gerçekleşen deprem sonrası müdahale için afet bölgesine hareket ettiler.

Deprem tatbikatı 24 saat esaslı gerçekleştirildi. 3 bölgeye ayrılarak 4 binada arama kurtarma çalışmaları yapıldı.

Binaların ikisi deprem görmüş binalar şeklinde yıkıldı. Ekipler gerçek bir sahada çalışma imkanı buldular. Enkazda canlı insanlar yaralı rolünde bulundular. Hatta depremzede yakını rolünde bulunan üniversite öğrencileri tatbikatın gerçeklik boyutunu arttırdı.


“AMACIMIZ TECRÜBE”

AKDF Başkanı Adem Demirel, yaptığı açıklamada, “Federasyonumuzun her yıl düzenlediği ulusal ölçekli bir çalışma bu. Biz bu tatbikatları yıkım kararı alınan ya da kentsel dönüşümle yıkım kararı alınan binaların izni ve onayını alarak bu binaları, deprem formatında yıkıp gerçek binalarda düzenliyoruz. Federasyonumuza bağlı olan 6 ilden ekiplerimiz Yalova’ya intikal ederek deprem bölgesine gelmiş gibi gerçek zamanlı olarak 24 saat esaslı bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bundaki amacımız bizim yaşadığımız depremlerden önce gerçek binalarda çalışıp bu tecrübeleri elde edebilmek.” şeklinde konuştu.

115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page