top of page

LÜDAK hazır kıta!

6 Şubat depremi sonrası kurulan Lüleburgaz Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (LÜDAK), hazırlıklarını tamamlayarak, olası bir felakette ilk yardıma koşmayı hedefliyor.


LÜDAK Başkanı Mustafa Kalecik kuruluştan bu yana geçen süreçte neler yapıldığı, süreçlerin nasıl ilerlediği ve neler planlandığı gibi konularda bilgiler verdi.

“BU İŞİN BİLİNMEDEN, ÖĞRENMEDEN YAPILAMAYACAĞINI GÖRDÜK”

Kuruluş aşamasından bahseden Kalecik; “6 Şubat depremi sonrası böyle bir derneğin kurulması gerektiği konusunda ihtiyaç hissettik. Depremde gördüğümüz üzere eğitimli personel sayısı ihtiyacı büyük. Bu işin bilinmeden, öğrenmeden yapılamayacağını gördük.

Yaklaşan olası İstanbul depremine karşı da çevre illerde yapılanmanın daha önemli olduğunu düşünerek dernek kurulumuna gittik.


Derneğimiz 13 Mart tarihinde dernekler masasında resmiyetini kazandı. Sonrasında ekip toplantıları, tüzük detayları, irtibatlar vb. süreçler işledi. Nisan ayında başlangıcımızı yapmış olduk. Üye kayıtları ve eğitimlerimiz başladı. Uygulamaların içeriğine değinecek olursak ilk yardım eğitimleri yaptık, eğitim kampı gerçekleştirdik. Okullarda tatbikatlar gerçekleştirdik. Dernek içi eğitimler yaptık. Çeşitli yerlere ziyaretlerde bulunduk. Yürüyüşler ve sosyal etkinlik projelerine katılım sağladık.” dedi.

KAMPTA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

Üye durumu ve eğitim süreçlerinin işleyişine değinen Kalecik; “Şu ana kadar toplamda 108 üye kaydımız var.

Dernek üyelerimiz AFAD’ın gönüllü internet eğitimlerini tamamladılar. Bu eğitimler sürekli tekrarlanıyor farklı dönemlerde.

İlk yardım eğitimini halk eğitim merkezi üzerinden aldık. Düğüm eğitimi ve kamp eğitimlerini dernek içi eğitim olarak yaptık.

Kamp eğitimimizde çadır, ip üstünde intikal eğitimi, yükseğe çıkma ve inme eğitimi yapıldı.

Bunun yanında mizansen gereği bir kişiyi gurubun haberi olmadan bilinçli şekilde kaybolmasını sağladık, arama-kurtarma ilk yardım, sedyeyle taşıma uygulaması yapıldı. Üyeler durumdan habersizdi. Aramızdan konuyu bilen bir arkadaşımız lavaboya gitme bahanesi ile alandan ayrıldı ve kaybolmuş izlenimi yarattı. Ekipler halinde arama kurtarma çalışmaları başladı ve arkadaşımız bulununca yine mizansen gereği ayağını burkmuş gibi yaptığı için ilk yardım ve sedye ile taşıma operasyonu yapıldı. En sonunda durumun kurgu olduğunu üyelerimiz ile paylaştık.

Şimdi 11-12 Kasım’da Yalova’da AKDF tatbikat eğitimlerine katılım sağlayacağız. AFAD ile irtibattayız, eğitimlere katılım sağlayacağız.” şeklinde aktardı.

İHTİYAÇLAR VE SÜREÇ

Son olarak ihtiyaçların nasıl karşılandığı, neler planlandığı ve amaçlar gibi detaylara vurgu yapan Başkan Kalecik; “Dernekteki tedarik edilen malzeme ve harcamalar tamamen üyelerin bağışları ve harici iş adamları, gönüllü insanların destekleri ile dönmekte.

Örneğin üyelerden bir kaç arkadaş bir araya gelerek kapalı römork imalatı yaptılar. Römorkun bütün her şeyini üyeler olarak kendimiz imal ettik. Ekipte sanayide çalışan ustalar var ellerinden geliyor.

Sağ olsunlar yardımcı oldular. Önümüzdeki dönemde eğitim ve tatbikat alanı olarak kullanabileceğimiz bir alanın hazırlığı içerisindeyiz. Alanımız hazır, sadece planlama ve düzenlemesi kalmış durumda.

Son olarak mottomuz, önceliğimiz üyelerimiz diyoruz. Sonra Lüleburgaz. Sonrasında ihtiyaç olan yer neresi ise orası.

Bizim amacımız enkaz altında canlı ölümlerin olmasına engel olmak.

Gönüllü olan herkese kapımız açık, aramıza bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page