top of page

Kendileri üretecek!

“İl Özel İdaresi’nden 3 yeni büyük proje”

Kırklareli İl Özel İdaresi tarafından köylerin ihtiyaçlarını karşılamak adına asfalt plenti, taş ocağı ve beton santrali yapımı içim karar çıktı.İl Özel İdaresinin gelirlerinin artırılması amacıyla, asfaltlamada kullanılan asfalt mıcırı ve agrega gibi temel malzemelerin üretilmesi adına, uygun bir alanda (A) Grubu Maden Ocağı açılması teklifi mecliste görüşülüp uygun görülerek oybirliği ile kabul edildi.

İl Genel Meclis üyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Turizm Komisyon Başkanı Saygun Ersin, konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

“KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ”

Saygun Ersin açıklamasında her geçen gün artan maliyetler nedeniyle mecliste böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Yapılacak tesisler için uygun yerlerin belirlenme aşamasında olduğunu aktaran Ersin, yapılacak tesislerin ise tamamen uygun devlet kredisi ile gerçekleşeceğini dile getirdi.

Asfalt plenti, taş ocağı ve beton santrali için çalışmalara başladıklarını kaydeden Ersin, “İl Özel İdaresince köy yollarının yapımında asfalt sathi kaplama uygulanmaktadır. Sathi kaplama yapılan yollarda 15 yıllık süre zarfında, ortalama 3 yıllık periyotlar halinde kaplamanın yenilenmesi gerekiyor. Bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplama yapılan yollarda ise aynı sürede kaplamanın yenilenmesine gerek olmadığı değerlendirildi. Yol yapımında karşılanan maliyetlerin farklılık göstermesine karşın, uzun süre yeni kaplama yapılmasına ihtiyaç yaratmaması, bakım/onarım ihtiyacının sathi kaplamaya nazaran oldukça az olması, trafik güvenliği ve konforunun sağlanması gibi hususlar göz önüne alındığında BSK kaplamanın sathi kaplamaya göre yaklaşık %50 oranında tasarruf sağladığı görüldü.

Yapılan inceleme ve değerlendirmelerde, 2023 yılında köy yollarının yapımında yaklaşık 34.500 ton asfalt mıcırı ile 150.000 ton temel malzeme kullanıldığı belirlenmiştir. İl Özel İdaresi, KÖYDES ve doğal afet programı kapsamındaki yol çalışmalarında kullanılan malzemelerin ihale usulüyle piyasadan temin edildiği görülmüştür. İhale süreçlerinde geçen zaman ile ihale bedelleri dikkate alındığında İl Özel İdaresi bünyesinde asfalt plent işletmesi açılmasının kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması noktasında fayda sağlayacağı değerlendirilmiştir.

Aynı şekilde köprü, büz, kilit parke taş imalatında kullanılmak üzere hazır beton üretilmesi için ilimizde uygun bir alanda beton santrali kurulması da meclisimizce uygun görülerek; diğer iki projeyle birlikte 2024 yılı yatırım ve bütçe programına alınmıştır.

Köy yolları standartlarının geliştirilmesi ve kaynakların etkin kullanılması amacıyla asfalt plentinin kurulmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Söz konusu çalışmaya ilişkin yapılan piyasa araştırmasında asfalt plenti için 25 milyon TL, asfalt serici için 12 bin 500 TL, asfalt silindiri ise 2 adet için 9 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucu öncelikli olarak ilimizde uygun bir alanda asfalt plentinin kurulmasının ve gerekli makine ile ekipmanların makine parkına katılmasının uygun olacağı kararlaştırılmıştır.” diye konuştu.

386 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page