top of page

Kadınlar yürüdü

“5 Aralık bize aittir”

Lüleburgaz Kent Konseyi tarafından Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç; “Onurlu ve güçlü bir mücadelenin sonunda kazanılmış bu hak Türk kadınına aittir” dedi.

Lüleburgaz Kent Konseyi tarafından Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

5 Aralık günü Yeni Tören Alanı’nda CHP, İYİ Parti, Lüleburgaz Kent Konseyi, Türk Kadınlar Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği çelenklerini Atatürk Anıtı’na sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç’in konuşması ile devam etti.

Dinç; “Türkiye Cumhuriyeti, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi konusunda dünyadaki öncü ülkelerden biridir. 20 Mart 1930’da çıkarılan Belediye Kanunu ile kadınlar ilk kez belediye seçimlerine katılma hakkı elde ederken, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu değişiklik önerisi 5 Aralık 1934’te mecliste görüşüldü. Yapılan oylama da 317 üyeli mecliste oylamaya katılan 258 milletvekilinin tamamının oyuyla öneri kabul edildi.

Anayasanın 10’uncu ve 11’inci maddeleri değiştirilerek her kadına 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkı verildi. Ve 1 Mart 1935’te ilk kadın milletvekilleri TBMM’de yerlerini aldı. 18 kadının ilk kez parlamentoya girdiği 1935 seçimlerinde kadın temsil oranı yüzde 4.5’ti. bu öncü rolüne rağmen Türkiye’nin kadınların seçme ve seçilme oranı açısından günümüzdeki durumu pek de iç açıcı değil” dedi.


5 Aralık’ın Dünya Kadın Hakları Günü olmadığını, Türk kadının seçme ve seçilme hakkının kazanmasının yıldönümü olduğunu belirten Dinç; “Kadınlarımız, savaşlar da cepheye giden erkeklerin yerine işçi-memur kadrolarında çalışmış; cephe ve cephe gerisinde önemli görevler üstlenmiştir. Cumhuriyet sonrasında Ulu Önderimiz Atatürk’ün yanı sıra, aydın Türk erkek ve kadınlarının yoğun çabalarıyla Türk kadını seçme ve seçilme hakkı kazanmıştır. 5 Aralık bize aittir. Bir çok dünya ülkesinden önce Türk kadınları seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Onurlu ve güçlü bir mücadelenin sonunda kazanılmış bu hak Türk kadınına aittir. Bir kez daha Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygı, sevgi, rahmet ve minnetle” diye konuştu.

Tören Alanı’nda ki programın ardından alanda bulunan çok sayıda kadın İstanbul Caddesi üzerinden alkış ve ıslıklar eşliğinde Kongre Meydanı’na yürüdü. Kadınlar burada hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gerçekleşen etkinliklere Lüleburgaz Belediyesi Başkan Vekili Halime Gülcan Ayışığı, CHP Yönetimi, İYİ Parti Yönetimi, Kent Konseyi Üyeleri, Türk Kadınlar Birliği Üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Üyeleri ve çok sayıda kadın katılım sağladı.

252 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page