top of page

Kadınlar şiddete karşı söyleşide buluştu!

Lüleburgaz Belediyesi ile Lüleburgaz Kadın Platformu (LÜKAP) iş birliğiyle Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde “Gasp Edilen Haklarımız, Kast Edilen Yaşamlarımız için Dayanışmaya ve Mücadeleye” isimli söyleşi etkinliği düzenlendi.

Haber Merkezi

Lüleburgaz Belediyesi ile LÜKAP iş birliğiyle 13 Aralık Çarşamba akşamı LYKA Prof. Dr. Türkan Saylan Salonu’nda kadına yönelik şiddete karşı önemli bir söyleşi düzenlendi. “Kadına Yönelik Şiddete Son” temasıyla işlenen “Gasp Edilen Haklarımız, Kast Edilen Yaşamlarımız için Dayanışmaya ve Mücadeleye” isimli söyleşide Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, LÜKAP üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Yüksek katılımın olduğu söyleşide kadına yönelik şiddetin her türlüsü ele alınırken kadınların bu şiddete karşı nasıl dayanışma içerisinde olacakları masaya yatırıldı. Söyleşi programı Senay Ünlü’nün basın açıklamasıyla başladı.


Şiddete karşı yapılabilecekler anlatıldı

Açılış konuşmaları ve basın açıklamalarının ardından klinik psikolog Aybüke Öğüt, kadınların uğradığı şiddet türlerini detaylı bir şekilde ele alırken kadınların bu şiddete karşı neler yapabileceklerini anlattı. Lüleburgaz Belediyesi avukatı Özgü Sert de kadına yönelik şiddete karşı kadınların hukuki haklarını ve yapabileceklerini masaya yatırdı.


İlknur’u koruyamadık!

Kadına yönelik şiddete karşı mücadelelerinin devam edeceğini altını çizen Özgü Sert, bundan 2 yıl önce saplantılı bir cani tarafından hayattan koparılan Lüleburgaz Belediyesi personeli İlknur Gökay Tuncel’i andı. Sert, Tuncel’in defalarca savcılığa zanlı hakkı şikayetçi olduğunu ancak buna rağmen hiçbir adım atılmadığını belirtirken, İlknur Gökay Tuncel’i koruyamadıklarını söyledi.

 

“Hepimiz birlikte güçlüyüz!”

Söyleşinin sonunda söz alan Başkan Yardımcısı Güncer de, kadınların hep birlikte güçlü olduğunun altını çizerek, tüm katılımcılara bu anlamlı söyleşiye gösterdikleri ilgi için teşekkür etti.

 

Tınmaz’dan müzik dinletisi

Söyleşi programı ise Lüleburgaz’ın sevilen müzisyenlerinden Birgül Tınmaz’ın müzik dinletisiyle sona erdi. Tınmaz, çaldığı şarkıları katledilen, şiddete maruz bırakılan kadınlara armağan etti. Program çiçek takdimi ile sona erdi.

117 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page