top of page

Kızılay 464 yıllık binada!

Türk Kızılay Lüleburgaz Şubesi, yaklaşık 2 yıldır süren restorasyon çalışmaları sonrasında Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi yanında bulunan eski Sıbyan Mektebi binasına taşındı. Şubenin, bütün faaliyet işlemleri bundan sonra Kocasinan Mahallesi Fetfane Sokak’ta bulunan adreste yapılacak.


Türk Kızılay Lüleburgaz Şubesi, Kızılay’ın kuruluşunun 156’ıncı yıl dönümünde Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi yanında bulunan, daha önce de Kızılay Şube binası olarak kullanılan eski Sıbyan Mektebi binasına taşındı.

Kocasinan Mahallesi Fetfane Sokak’ta bulanan yeni hizmet binası gerçekleşen coşkulu tören ile açıldı.

Yeni hizmet binasının açılışına Kırklareli Valisi Birol Ekici, Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, 15 Temmuz Derneği Genel Başkanı ve Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Kızılay Denetleme Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Kızılay Kırklareli İl Başkanı Volkan Göç, Lüleburgaz Şube Başkanı Mustafa Gamsız, il ve ilçe protokol üyeleri ve vatandaşlar katılım sağladı.

Yaklaşık 2 yıldır restorasyon çalışması geçiren bina tarihi atmosferi ve özellikle tavan işlemeleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Açılış töreninde konuşan Türk Kızılay Lüleburgaz Şube Başkanı Mustafa Gamsız, 16. Yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılan binanın su sarnıcı, Sıbyan Mektebi ve kütüphane olarak kullanıldığını, en son Kızılay’ın restorasyon çalışması yaptığını söyledi.

Gamsız; “11 Haziran bizim için çok önemli bir gün. Aynı zamanda Kızılay’ımızın kuruluş yıl dönümü. 156’ncı yılımızda hepimizi yanımızda görmekten çok mutluyuz. Lüleburgaz’ımıza hayırlısı olsun” dedi.

Törene katılan Kırklareli İl Başkanı Volkan Göç ise; “Biz, bugün 2 bayram birden yaşıyoruz. Bayramımızın biri Lüleburgaz Şubemize böylesine güzide bir mekanı kazandırıp, vatandaşımıza hizmet etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu bizler için büyük bir bayram. Diğer bayramımız da bundan 156’ıncı 1868’de kurulan Kızılay. Bu güne kadar emeği olan tüm emektarlarımızdan, bağışçılarımızdan, milletimizden, küçüğünden büyüğüne herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kızılay Denetleme Kurulu Üyesi Hüseyin Can; “Kızılay iyilik hareketinin adresidir. İyi günde, kötü günde Kızılay her zaman için ihtiyaç sahibi insanların yanında olmuş ve olmaya devam ediyor. Lüleburgaz’da bizim için çok önemli bir yer. Burada Kızılay olarak hiçbir sıkıntı yaşamadık. İhtiyaç sahiplerine elimizden geldiği kadar buradaki insanların isteklerine cevap vermeye çalıştık. Yerimiz ve mekanımız daha görünür olsun istedik. Bu yüzden ecdadımızın bize miras olarak bıraktığı bu güzel yerde, böyle bir mekana sahip olmak için gayret gösterdik. Emeği geçen herkese genel başkanımız ve Kızılay adına şükranlarımızı sunuyoruz. Kızılay olarak dün olduğu gibi bugün de her zaman insanların yanında bulunacağız. Toplumumuza teşekkür ediyoruz Lüleburgaz kan bağışı noktasında çok hassas bir yer. Her zaman Kızılay’ın faaliyetlerinde olmanızı arzu ediyoruz. 11 Haziran bizim kuruluş yıl dönümümüz ama Gazze’de yaşananlardan dolayı kutlama yapmıyoruz. Bu güzel mekanı Lüleburgaz halkının hizmetine sunmaktan gururluyuz” dedi.

15 Temmuz Derneği Genel Başkanı ve Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç; “İyi ki varsınız, sizin varlığınız ile Kızılay büyüyerek yoluna devam ediyor. Ecdadımızın bize bıraktığı bu iyilik hareketi inşallah yüzyıllarca aynı mana ve ruhla devam edecektir. İnsanlık bizi bekliyor. Geçmişte ecdadımız dünyanın bir çok yerine giderken insanlık adına gitmişlerdi. İşlerim vasıtası ile dünyada 114 ülkeye gittim. Ecdadımız ne için gittiyse bende o amaçla, o ruhla insanlık adına gittim. Gitmiş olduğum ülkelerde bana ‘siz yıllardan beri neredesiniz?’ dediler. Bu kuruluşun büyümesinde emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Çok güzel bir mekanın açılışı ve bundan sonra yapılacak hizmetlerden dolayı gururluyum. Allah, sağlık ve huzur içerisinde yüzyıllarca bu topraklarda huzur içerisinde yaşamamızı nasip etsin. Sadece kendimiz için değil dünya da ki bütün mazlumlar için buna mecburuz. Dünya bizi bekliyor. Bu coğrafyanın, ilçenin, ilin insanları zaten güzel insanlarsınız sizi hep takdirle yad ediyoruz, sizlerden övgü ile bahsediyoruz. Burada yapılacak güzel hizmetlerle halkımız da ‘iyi ki Kızılay burada şube açmış’ diyecektir. Bundan sonra da başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kırklareli Valisi Birol Ekici de törendeki konuşmasında; “Bizi dünya da bekleyen o kadar mazlum millet var ki, onlara el uzatmamız gerekiyor. Bu hareketin güçlenmesi gerekiyor. Bu harekete ömrünü verenlere, gönlünü verenlere ve Lüleburgazlı Kızılay sevenlere saygılar sunuyorum. Başarılar diliyorum. Allah hayırlı etsin” dedi.

Konuşmaların ardından binanın Lüleburgaz’a hayırlı olması için dua edildi ve protokol üyelerinin katılımı ile kurdele kesildi.

344 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bunaldık!

Comments


bottom of page