top of page

Kırklareli’ye yeni gölet!

Yıllık 15 milyon zirai gelir

Kırklareli Valiliği, Kofçaz’da yapılacak olan Kofçaz Kula-1 Göleti ve İletim Hattı Projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.


Kırklareli Valiliği, Kofçaz’da yapılacak olan Kofçaz Kula-1 Göleti ve İletim Hattı Projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

4 Nisan 2027 Yılında bitmesi planlanan Kofçaz Kula-1 Göleti ve İletim Hattı Projesi’nin 26 metre yüksekliğinde olduğu ve 51 bin m3 dolgu hacmindeki gölet inşaatı ile 204 ha alan sulamaya açılacağı,  yerleşim yerleri içme suyu ihtiyacına büyük önemde destek olacağı kaydedildi.

YILLIK 15 MİLYON ZİRAİ GELİR

Kırklareli Valiliği’nden yapılan açıklamada “Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüz, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Hayata geçirilecek proje kapsamında Kayalıköy Barajına yılda 18 milyon m3 içme suyu 2040 dekar ilave sulama faydası sağlayacaktır. Kırklareli İlimizde son 22 yılda 200 bin 370 dekar alan sulamaya açılmış ve yıllık 1 milyar 502 milyon 775 bin TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Proje kapsamında yıllık 15.3 milyon zirai gelir artışı sağlanacaktır. Yeni proje sayesinde de Kayalıköy Barajı içme suyu arz güvenliği 2050 yılına kadar korunarak kuraklık etkisinin en aza indirilmesi sağlanacaktır” denildi.

Öte yandan yapılacak olan iletim hattının 7 bin 20 metre uzunluğunda olduğu kaydedildi.

154 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page