top of page

Kırıkköy İlkokulu’da TEMA’cı oldu

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluluğu çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.  Çalışmalar kapsamında Lüleburgaz’ın Kırıkköy İlkokulu TEMA Gönüllüsü yapıldı. 


TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluluğu çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında Lüleburgaz’ın Kırıkköy İlkokulu TEMA Gönüllüsü yapıldı. 

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumluları Resul Çokan ve Sibel Kocaman, Lüleburgaz Kırıkköy İlkokulu'nda ‘Toprak Dersem Çık’ ve ‘Su Varlıkları’ sunumu yaptı. Anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine Orman Haftası  ve Su Günü dolayısıyla ‘Toprak’ ve ‘Su’ hakkında, ortaokul öğrencilerine ‘İklim Değişikliği’ hakkında farkındalık sunumu gerçekleştirdi.

“SU HAYATTIR”

Çokan ve Kocaman; “Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Hayatımızı idame ettirebilmemiz için en önemli besin kaynağımız olan su, dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında temel unsur olduğu gibi, vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılmasında da mühim bir vazifeyi yerine getirir. Su hayattır. İnsan organizmasının önemli bir kısmı sudan meydana gelir. Kan dolaşımının olabilmesi, vücudun zararlı maddelerini atabilmesi, iç zarlarının kurumadan görevini yapabilmesi için hep suya ihtiyaç vardır. Bunun için sağlıklı her insanın aşırı terleme ve ishal halleri dışında, günde en az 1.5 litre suya ihtiyacı bulunmaktadır. Dünyamızın 4’te 3'ünü su kaplamaktadır. Vücudumuzun yüzde 60'nı su teşkil etmektedir. Dünyadaki suların ancak yüzde 2.5'i tatlı sudur. Bunun da yüzde 70'i buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunur ve kullanılamaz durumdadır. Toprak, arazi yapısı ve bitki örtüsü ile birlikte üzerine düşen yağmurun bünyeye alımından ve dağıtımından sorumludur. Toprak, atmosfer ile taş küreyi (litosfer), tatlı su ile tuzlu su alanlarını (hidrosfer) birbirinden ayıran bir ara katman olup, birçok bitki ve hayvan için yaşam alanı sunan biyosferin (canlı küre) bir parçası, gezegenimizin yaşayan, nefes alan derisidir” dediler.

Çokan ve Kocaman katkılarından dolayı Kırıkköy İlkokulu  Müdürü Celalettin Balcı’ya, Müdür Yardımcısı Selcan Kahraman’a, Anasınıfı Öğretmeni Büşra Kahraman’a, 1-A Sınıf Öğretmeni Ezgi Mine Aydın’a, 2-A Sınıf Öğretmeni Mine Kara’ya, 3-A Sınıf Öğretmeni Sercan Kılıç’a, 4-A Sınıf Öğretmeni Cemal Sevgi’ye, teşekkür etti.

230 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentar


bottom of page