top of page

Köy yolu otobana döndü


Köylü isyanda!


Düğüncübaşı Köyü’ne yakın konumdaki kum ocağına gidip gelen kamyonlar yüzünden köylü isyan bayrağını çekti.Barış Can KORKMAZ

Düğüncübaşı halkı gün boyu geçiş yapan kamyonlar yüzünden yaşadıkları sıkıntıları aktararak isyan ettiler.

Özellikle okul önündeki yoldan geçiş yapan kamyonların çocuklar için ciddi tehlike yarattığını dile getiren veli ve esnaflar çözüm bekliyor.

Konu hakkında konuşan Düğüncübaşı Muhtar Vekili Mümin Putuş çözüm gerektiğini vurgulayarak; “4-5 sene önce tam bu noktada bir çocuğumuza kamyon çarptı. O zamanlar bu kadar yoğun geçiş yoktu. Bu tehlikeli duruma çözüm üretilmesi şart. Mesela geçtiğimiz 10 gün önce kadar ara sokakta bir kamyon elektrik direğine çarpmış ve yoluna devam etmiş. Şu anda o direk yamulmuş durumda ve yanındaki bahçe duvarı da zarar aldığı için yamulmuş durumda” dedi.

Köy Muhtarı Fikret İlhan da konuyu özetleyerek; “Bu okulun önü olan kısım dönüş kısmı ve dönüşlerde kör nokta olarak kalıyor. Biraz fazla hız veya ani hareket oluşursa kazaya sebebiyet vermesi kaçınılmaz. Süratli gelen bir kamyon aniden duramaz. O anda karşıya geçmekte olan bir yaşlı veya çocukta bunu fark edemez kaçamaz. Can yanmadan önlemek gerekiyor” şeklinde konuştu.


“BELİRLİ BİR SAATLERİ BİLE YOK”

Okul önünde bir araya gelen ve konu hakkında konuşan öğrenci velisi ve esnaflar da bu duruma sitem etti.

Velilerden Gülşah Dursun konu hakkında; “Bazen bu yola 2 kamyon birden park ediyor. Park halinde beklerken yola çıkan çocuk ve yetişkinlerin görüş alanı tamamen kapanıyor. Mesela köpekten korkup kaçan bir çocuk olduğunu düşünün, o anda en ufak dikkatsizlik veya hız durumu varsa sonucu çok kötü bir durum doğurabilir. Onların da kör noktaları olduğu için hareket edecekleri durumda etraflarında biri varsa risk oluşturuyor. Bazen 5 dakika arayla geçiyorlar. Bu kadar sık bir geçiş var.

İstanbul'da bunun bir saati var. Ağır vasıta belirli saatlerde gidiyor. Burada sürekli geçiyorlar. Bunun saati olsa o bile daha iyi bir duruma getirebilir. Ara sokaklara bile giriyorlar. Ara sokakları kullanalım desek oda çözüm değil.” diyerek görüşlerini iletti.


“KÖY YOLU DEĞİL E-5”

Araç sıklığının yoğunluğuna vurgu yapan ve gördüğü örnekleri aktaran Nurten Özdemir ise; “ Burası köy yolu değil E-5’e döndü. Çocukları okula içimiz rahat bırakamıyoruz. Telefonla konuşarak geçenler bile var kamyon içerisinde. Çocuk yola atlasa görmesi mümkün değil. Yollar zaten bu yoğun geçiş yüzünden çürüyor hasar görüyor” dedi.

Velilerden Hilal Kanık eskiye göre artış olduğunu dile getirerek; “Eskiden bu kadar yoğun değildi. Çocuklar okula kendileri gelir giderdi. Artık bırakamıyoruz. Veliler olarak getiriyoruz götürüyoruz. Çünkü güvenli değil. Yol geniş değil. Kamyon, traktör, motor her türlü araç geçişi var. Çocuklar güzel havalarda bisikletle gelip gitmek istiyor. Ya izin vermiyoruz ya arkasından takip ediyoruz.” diye konuştu.

Son olarak okul karşısındaki çay bahçesi işletmecisi durumun işlerini bile etkilediğini aktardı. Konu hakkında konuşan Seçkin Mangal şunları kaydetti: “Çok hızlı geçiyorlar. Toz toprak masalarda insan oturamıyor. Zaten beklerken ve geçerken döktükleri su ve mıcırdan bahsetmiyorum bile. Çok dolu şekilde geçiyorlar. Resmen yer sarsılıyor. Dikkatsiz şoförler görüyoruz burada, yayaya dikkat etmiyorlar. Sabahın köründen itibaren başlıyor bu süreç.”668 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page