top of page

“İnsanca yaşayacağımız asgari ücret istiyoruz!”

“2-1 mağlup başlanıyor”

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında “Asgari ücretin belirlenmesi için oluşturulan komisyonda, işçi sınıfı görüşmelere 2-1 mağlup başlamaktadır” denildi.


Haber Merkezi

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri tarafından asgari ücret konusunda bir basın açıklaması yapıldı.


Üçgen Park’ta gerçekleşen basın açıklamasında, “İnsanca yaşanacak asgari ücret istiyoruz” sloganları atıldı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Fatoş Günaçar, “Siyasal iktidar yıllardır sermayenin- işverenlerin istemleri doğrultusunda bütçe ve asgari ücret belirlemesi yapıyor. Asgari ücret, sınıflar mücadelesinin vücut bulduğu en temel sorunlardan biridir. İktidarın kimi kolladığı, kimden yana olduğu, kimleri göz ardı ettiği asgari ücret tespit sürecinde ortaya çıkmaktadır. Asgari ücret, emeği ile geçinen tüm çalışanların maaşlarının, ücretlerinin, yevmiyelerinin belirlenmesinde temel alınan ücrettir. Bu nedenle sendikalı-sendikasız, güvenceli-güvencesiz, memur-işçi ve üreticinin taban fiyatların belirlenmesinde asgari ücretin etkisi olduğu için tüm çalışanlar ve üretenler insanca yaşayacak bir asgari ücret için birleşik bir mücadele yürütmelidir.” dedi.

“2-1 MAĞLUP BAŞLIYORUZ”

Günaçar, asgari ücretin belirlenmesi için oluşturulan komisyonda, işçi sınıfı görüşmelere 2-1 mağlup başlamaktadır derken şöyle devam etti:

“Anti-demokratik olan bu komisyonun yapısı değiştirilmelidir. Komisyonda işçi ve işverenler eşit sayıda temsil edilmelidir. Arabulucu, hakem rolünde olan hükümet heyeti sürece müdahale etmemelidir. İşçiler seslerini ancak böyle eşit koşullardaki bir komisyonda duyurabilirler. Haklarını alabilirler. Asgari ücret görüşmeleri, sömürme hırsı ile insanca yaşam talep edenlerin uzlaşamayacağı bir süreçtir. Açgözlü doymak bilmeyen sermayenin, emekçilere sefalet yaşamını dayatmaktan başka bir amacı olmadığını hep birlikte gözlemliyoruz. İşçilerin emeğiyle kanıyla, canıyla büyüyen ekonomiden, işçiler emeklerinin karşılığını ve oluşturdukları zenginlikten refah payını almalıdır.”

“SERVET VERGİSİ ALINMALIDIR”

Büyük sermaye gruplarından, hükümet teşvikleri ve vergi muafiyetleri ile zenginliklerine zenginlik kattığından bahsedilen açıklamada, patronlardan servet vergisi alınması gerektiği vurgusu yapıldı.

Asgari ücretin yılda bir değil, her ay veya üç ayda bir enflasyon farkına göre yeniden güncellenmesi gerektiğini söyleyen Fatoş Günaçar, “Bugünkü ekonomik koşullara göre, bu yüksek enflasyonda, asgari ücret yılda bir defa değil, her ay veya her üç ayda bir, enflasyon farkına göre yeniden güncellenmelidir. Ayrıca en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalıdır.

Anayasanın asgari ücret anayasa da yer aldığı şekliyle, insanca yaşayacak düzeye çekilmeli, enflasyondan kaynaklı tüm kayıplar takip eden ayda giderilecek şekilde düzenlenmelidir. Açlığa mahkum edilen işçiler, köylüler, emekliler, emekçiler olarak asgari ücretin insanca yaşanacak ücret olan 30 bin TL olması gereklidir. Asgari ücret görüşmeleri, işçiler için sermayenin istediği sefalet ücretinin dayatmasıdır” ifadelerine yer verdi.

 

“12 AYLIK SOYGUN”

Asgari ücretin bir yıllık olarak belirlenmesi 12 aylık soygun demektir diyen Günaçar, basın açıklamasını şöyle sürdürdü: “AK Parti iktidarı sermayenin talepleri doğrultusunda asgari ücreti temel ücret haline getirmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde asgari ücretle çalışanların sayısı toplam çalışanlar arasındaki oranı % 3-5’i geçmezken, ülkemizde ise asgari ücret ile çalışanların oranı % 60’ın üzerine çıkmış durumdadır. Ülkemizde çalışanlar açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkum edilmektedir. Ülkemizde sermayenin lehine ekonomiyi düzenleyen AK Parti iktidarının önerdiği asgari ücret devede kulak bile değildir. İnsanca yaşamak ve yeni haklar kazanmak için işçiler, köylüler, emekliler ve tüm emekçiler olarak birleşerek mücadele etmekten başka bir seçeneğimiz yok. Sefalete teslim olmayacağız. İnsanca yaşamak istiyoruz. Birleşe birleşe kazanacağız.”

66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page