top of page

Gerçeği aratmadı!

Enkaz arama kurtarma tatbikatı!

Zamana karşı yarış!

Lüleburgaz’da, bölgenin son yıllardaki en kapsamlı enkaz arama kurtarma tatbikatı yapıldı. AFAD Kırklareli koordinesinde gerçekleşen tatbikatta tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla STK’lar, enkaz alanından yaralıları kurtarmak için zamana karşı yarıştı. Tatbikatta ortaya çıkan görüntüler ise gerçeği aratmadı.
2023 yılında gerçekleşen ve tüm ülkeyi derinden yaralayan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 2024 yılını Afet ve Koordinasyon Yılı olarak belirleyen Lüleburgaz Belediyesi, afetlere karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Belediye, bu doğrultuda yıkımını gerçekleştirdiği eski diş hastanesinin enkazında bölgede son yılların en kapsamlı enkaz arama kurtarma tatbikatını gerçekleştirdi. AFAD Kırklareli İl Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen tatbikata Lüleburgaz İtfaiyesi, AFAD, UMKE, STK’lar ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu katıldı. Askeri birliklerin enkaz çevresinde güvenlik önlemi aldığı tatbikatta ortaya çıkan görüntüler ise gerçeği aratmadı.

YARALILARI KURTARMAK İÇİN ZAMANA KARŞI YARIŞ

Tatbikatta senaryo gereği meydana gelen depremde bir bina yıkıldı. Enkaz altında kalan çok sayıda yaralının olduğu binaya ihbar sonucu tüm ekipler sevk edildi. İlk olarak çevresinde güvenlik önlemlerinin aldığı enkaz alanına arama kurtarma ekipleri AFAD koordinesinde görev dağılımı gerçekleştirdi. Görev dağılımın ardından ise ekipler enkazın dört bir yanına dağılarak arama kurtarma çalışmalarına başladı. Tüm ekipler kendilerine verilen görevler doğrultusunda enkaz altındaki yaralıları kurtarmak için zamana karşı yarıştı. Tatbikat enkaz alanındaki çalışmaların tamamlanmasıyla sona erdi.

“DEPREMİN SAATİ YOK”

Tatbikatla ilgili açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Ceyhun Akgöl, depremin saatinin olmadığını belirterek, “Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve tüm STK’larla birlikte burada bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştiriyoruz. Bunu gece gerçekleştiriyoruz. Çünkü depremin saati yok. Gece veya gündüz olabilir” dedi.

Akgöl, depremlere karşı hazırlık konusunda tüm kamu kuruluşları tatbikatta yer aldığını belirterek, “Senaryo gereği ekipler içeri girip arama kurtarma çalışması yapıyor. Buradaki karşılaştığımız güçlükleri tespit edebilmemiz açısından çok faydalı bir tatbikat” şeklinde konuştu.

71 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page