top of page

Gençler “Hakimiyeti Milliye” dağıttılar


Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde 8 Kasım Stadı’nda düzenlenen etkinliklerin sonunda gençler 'Hakimiyeti Milliye' gazetesi dağıttılar.

Lüleburgazlı gençler araştırmacı tarihçi Ali Arslan'ın arşivinden alınarak hazırlanan 'Hakimiyeti Milliye' gazetesinin 30 Ekim 1923 günü yayımlanan gazetesini vatandaşlara dağıttı.

"YAZIYOR, CUMHURİYET'İN İLANINI YAZIYOR"

Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü kuruluş törenleri kapsamında bütün ülkede olduğu gibi Lüleburgaz ilçesinde de kutlamalar büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

8 Kasım stadındaki törenlerin ardından stat bahçesinde dikkat çekici bir etkinliğe imza atan Lüleburgazlı gençler, Hakimiyeti Milliye gazetesinin 30 Ekim 1923 günü yayımlanan gazetesini dağıttı. Balaban Dondurmanın katkıları ile hazırlanan 'Hakimiyeti Milliye' gazetesi "Yazıyor, Cumhuriyet'in ilanını yazıyor" nidalarıyla gençler tarafından halka dağıtıldı.

Araştırmacı tarihçi Ali Arslan'ın arşivinden alınarak hazırlanan bu etkinlik halk tarafından da büyük alkış ile karşılandı.

Hakimiyeti Milliye gazetesinin 30 Ekim 1923 günü yayımlanan baskısındaki haberde yer alan şu ifadeler gençler tarafından yüksek sesle okundu: "Büyük Millet Meclisi, dün gece sekiz buçukta Türkiye Devleti’nin şeklini müttefikan “Cumhuriyet” olarak tespit ve dokuza çeyrek kala Gazi Mustafa Kemal Paşa hazretlerini müttefikan “Reis-İ Cumhur” intihap eyledi."

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page