top of page

“GE-Çİ-NE-Mİ-YO-RUZ”


“Maaş değil, ölüm ücreti”

Birleşik Emekliler Sendikası, aldıkları ücretlerin az olduğu gerekçesiyle bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Turgutbey Köyü Muhtar Adayı Birol Topal; “Bizlere layık görülen hazine yardımı ile birlikte 10 bin TL emekliye maaş değil, ölüm ücretidir. Bizler, orta derecede bir yaşam standartlarına sahipken bu gün emekliler olarak ülkenin dilencileri durumuna getirildik” dedi. Topal, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyinde olmasını istediklerini belirtti.

Birleşik Emekliler Sendikası, aldıkları ücretlerin az olduğu gerekçesiyle basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Birleşik Emekliler Sendikası adına Turgutbey Köyü Muhtar Adayı Birol Topal yaptı.

Açıklama da alınan 10 bin TL ücretin yetersiz olduğu ve en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine getirilmesi istendi.

“EMEKLİLER OLARAK ÜLKENİN DİLENCİLERİ DURUMUNA GETİRİLDİK”

Topal; “Ülkemizde 16 milyon emeklinin kaderi sadece bir kişinin iki dudağı arasındadır. Oysa ki olması gereken emeklilerin sosyal ve ekonomik haklarının emekli örgütleriyle yani emekli sendikalarıyla toplu sözleşmelerle belirlenmesidir. Bizlere layık görülen hazine yardımı ile birlikte 10 bin TL maaş emekliye maaş değil, ölüm ücretidir. Bizler, AK Parti’den önce orta derecede bir yaşam standartlarına sahipken bu gün emekliler olarak ülkenin dilencileri durumuna getirildik. Emekliler eskiden yaşam koşulu olarak asgari ücretlilerin çok üzerinde maaş alırken, şimdi emeklilerin eline geçen ücret asgari ücretin yarısı oranına düşürülmüştür. Bu da gösteriyor ki 16 milyon emeklinin açlığının ve yoksulluğunun sebebi olanların emekliye vereceği boş vaatlerden başka bir şeyi kalmamıştır. İktidardan önce en düşük emekli aylığı asgari ücretin yüzde 40 fazlası idi, sizin iktidarınızdan önce en düşük emekli aylığı 13 adet çeyrek altın alınırken, sizin döneminizde 3 adet çeyrek bile alınamıyor. Sizden önce emekli tazminatımızla bir ev alabilirken bugün kiralık bir ev tutmaya gücümüz yetmiyor. Bugün ki emeklilerin yoksulluğunun tek sebebi emeklileri oy deposu olarak gören AK Parti iktidarıdır” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ, AÇIZ, YALANLARA VE VAATLERE DOYDUK”

Her seçim sürecinde sandık ufukta göründüğü zaman emeklilerimizin şartları daha iyi olacak söylemini duyduklarını belirten Topal, 22 yıldır gerçeği yansıtmadığını, boş söylemler olduğunu emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilerek tecrübe edindi diyerek şöyle devam etti:

“Biz emekliler olarak diyoruz ki; artık yeter. Geçinemiyoruz. Açız, yalanlara ve vaatlere doyduk. Boş vaatler değil icraat istiyoruz. Ancak görüyoruz ki hükümetin gündeminde emekliler yok. Her şeye bütçe var, ancak yıllarca devlete emek vermiş, vergisini peşin peşin ödemiş, bu ülkenin çimentosu harcı ve hafızası olan, alın terinin karşılığını isteyen emekliye bütçede kaynak yok. Sizin önceliğinizde emekli yok. Emeklileri açlıkla, yoklukla terbiye ederek, küçük yardımlarla, sadakalarla, oyunu almaya çalıştığınız emekliler artık dur diyeceğiz. Emekliye insanca ve insan onuruna yaraşır bir yaşam hakkı yoksa, emeklileri yok sayanlara da 31 Mart’ta oy yok” diye konuştu.”

TALEPLER NELER?

Açıklamada emeklilerin taleplerini sıralayan Topal; “En düşük emekli aylığının taban ücretinin (kök maaşının) 17 bin 2 TL’ye yükseltilmesi, cumhurbaşkanı bütçesine yapılan yüzde 85’lik artışın aynı oranda ayrımsız bütün emeklilere yapılması, sağlıkta katkı payının kaldırılması, iki bayram verilen ikramiyenin asgari ücret oranına yükseltilmesi, emekli sendikaları ile görüşülerek emekli ücretlerinin toplu sözleşmeyle belirlenmesi. Eğer bu ülkede ekonomik kriz varsa bunun sebebi biz emekliler değiliz. Tasarrufa önce cumhurbaşkanlığı bütçesi, milletvekili maaşları, kamu harcamaları, yandaşlara getirilen vergi afları, köprülere, hastanelere, havaalanlarına verilen garantilerden ve en az 3-5 maaş alanların maaşlarının kesilmesinden tasarrufa başlanmalı” dedi.

254 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page