top of page

GÜNEŞ – RÜZGAR İŞBİRLİĞİ

 

Kendi kendini temizleyen güneş paneli teknolojisi geliştirildi

Güney Kore'de Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'ndeki bilim insanları, temiz enerjiyi daha verimli bir şekilde toplamak için rüzgâr ve güneş enerjisini birleştiren bir cihaz geliştirdi.

Güney Kore’deki araştırma ekibi, panelleri tozdan ve diğer kirletici maddelerden uzak tutarak güneş enerjisi üretimini artıran cihaz geliştirdi. Rüzgâr gücünden yararlanan bu kendi kendini temizleyen cihaz, temiz enerji devriminin hayati bir bileşenini otonom olarak sürdürüyor.

Geleneksel olarak paneller, maliyetli ve emek yoğun bir süreç olan manuel temizlik gerektirir. Yeni geliştirilen bu cihaz ile elektrodinamik bir ekran, yüksek voltajlı elektrik alanlarını kullanarak insan yardımı olmadan bir güneş panelini temizleyebiliyor. Ancak ekranın aynı zamanda harici bir kaynaktan da beslenmesi gerekiyor ve rüzgâr enerjisi burada devreye giriyor. Rüzgârın sürtünme enerjisinden yararlanan bir triboelektrik nanojeneratörün tanıtılmasıyla araştırmacılar, elektrodinamik ekrana güç sağlamak için yeterli elektrik üretebildiler ve böylece güneş panelini sonsuza kadar yüzde 90 civarında temiz tutabildiler.

Araştırmayı yöneten Profesör  “Bol rüzgâr enerjisini panelin hücre verimliliğini koruyacak bir araca dönüştürmenin bir yolunu bulduk. Bu, güneş enerjisinin daha temiz bir gelecek için baskın bir çözüm olarak kalmasını sağlamaya yönelik önemli bir adımdır.” diye konuştu.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page