top of page

Gündoğdu, STK’ları sordu

CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Kırklareli’de planlanan santral projelerinin ÇED raporları hakkında bir basın açıklaması yaptı.  Gündoğdu, ilgili raporda yer alan STK’ların ilgi ve etkisi olmadığını belirtti.


CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Kırklareli’de planlanan santral projelerinin ÇED raporları hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Gündoğdu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda 2 ve 20 Kasım’da Kofçaz’a bağlı Elmacık Köyü ve Merkeze bağlı Erikler Köyü’nde Trakya Depolamalı Rüzgar Enerji  Santrali Projesi ve Evciler Müstakil Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali Projeleri ile ilgili ÇED raporlarının başlatıldığını belirtti.

Gündoğdu, projede adı geçen STK’ların proje ile alakası olmadığını aktardı.

“TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR DOĞURMASI KAÇINILMAZDIR”

ÇED süresinin başladığını belirten Gündoğdu; “Bakanlığın tüm kontrolleri sonrası uygundur görüşü ile sürecin başlatılmış olması görevi ihmaldir. İncelenen başvuru dosyaları eksik, hatalı ve özensiz hazırlanmış olduğu açıkça ortada olup, sürecin başlatılmasının uygun olmayacağı düşüncesindeyiz. Bu nedenle iki projenin de ÇED süreci hemen sonlandırılmak zorundadır. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Projenin sonucuyla ilgilenen, projeden etkilenebilecek veya üzerinde etkisi olabilecek tüm paydaş gruplar belirlenirken TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve Denizli-Merkez Efendi Ziraat Odası ilgilenen ve etkilenen kurumlar arasında gösterilmiştir. Fakat ilgili STK’ların anılan projeler ile ilgilisi ve etkisi anlaşılmamaktadır. Ayrıca projede adı geçen ilgili STK’ların bilgisi dahi bulunmamakta ve Denizli Merkez Efendi Ziraat Odası’nın Kırklareli’nde ki bir proje ile ilgisi anlaşılmamaktadır. Bu nedenle yaşam alanlarımızda özensiz, plansız ve duyarsız projeleri kabul etmiyoruz. Kırklareli’mizde ekosisteminin korunması ve eşsiz coğrafyamızı sürdürülebilir kalkınma yönünde adımlar atılması için çabalarımız devam edecektir” dedi.

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page