top of page

Gönüllerin derneği!

Burada para geçmiyor

Lüleburgaz’da 4 yıl önce pandemi zamanında ihtiyaç sahibi ailelere yemek götürmek amacıyla kurulan Biz Bize Yeteriz Birlik Beraberlik ve İnsani Yardımlaşma Derneği, çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Dernek, Ramazan ayı dolayısıyla günlük çıkarılan yemek miktarını 2 katına çıkararak her gün 2 bin kişilik yemek hazırlıyor. Para kabul etmeyen bu derneğe sadece gıda bağışı yapılabiliyor.

Lüleburgaz’da hayırseverlerin destekleri ile faaliyetlerini sürdüren Biz Bize Yeteriz Birlik Beraberlik ve İnsani Yardımlaşma Derneği, çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

Dernek Başkanı Emin Sanpur, normal zamanda her gün 800 kişilik yemek hazırladıklarını bu sayının Ramazan ayında olunması nedeniyle 2 bin kişiye çıkarıldığını belirtti.

Her gün saat 12:00’da başlayan yemek hazırlama işlemi aralıksız saat 17:00’a kadar sürüyor ve ardından saat 18:00 itibari ile de günlük 2 bin kişiye, 3 çeşit yemek ve iftar çıkarılıyor.

Dernekte bulunan 1 aşçı, 1 aşçı yardımcısı ve 1 temizlikçi her gün ortalama 100 kilogram fasulye, 100 kilogram pirinç ve 25 kilogram mercimek çorbasını temiz ve hijyenik ortamda hazırlayarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor.

Derneğe ait olan hizmet motoru ile de aşevine gelemeyen vatandaşların yemekleri evlerine kadar götürülüyor.

Başkan Sanpur, Ramazan ayı sonuna kadar toplam 60 bin kişiye yemek ulaştırmak istediklerini belirtti.

Mübarek Ramazan ayı olması nedeniyle her akşam iftar masraflarını bir kişi karşılıyor.


“HİÇBİR BELGE İSTEMEDEN KAPILARIMIZI SONUNA KADAR AÇIYORUZ”

Sanpur; “Derneğimiz bundan 4 yıl önce pandeminin ülkemize ilk girdiği zamanlarda kuruldu. Mahalle esnafı olarak, hasta olan kardeşlerimize nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük. Kardeşin kardeşten kaçtığı çok kötü günlerdi. İnsanların parası olduğu halde ekmek alacak durumları yoktu çünkü kimse o paraya dokunmak istemiyordu. Bizler de bu duruma çok üzüldük başta kendi evlerimizde hazırladığımız yemek ve çorbaları ulaştırdık. 4 yıldır aralıksız faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Pandeminin ülkemizi terk etmesine rağmen bizler aş evimizi ve derneğimizi ayakta tuttuk. Pandemiden sonra ihtiyaç sahibi ailelere, hasta, yalnız yaşayan vatandaşlarımıza hizmet getirmeye devam ettik. Normal zamanlarda aşevimizde 800-1000 kişilik yemek çıkarıyoruz. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte daha da artarak 2 bin kişiye ulaşmış durumda. Ramazan boyunca ve daha sonrasında da yemek çıkarmaya devam edeceğiz. Bizler hayırsever vatandaşlarımızın desteği, valiliğimizin ve kaymakamlığımızın desteği ile 4 yıldan beri bu hizmeti sürdürüyoruz. Tek isteğimiz Lüleburgazlı vatandaşlarımızı aşevimize, derneğimize, daha duyarlı olmaları. Bizler aşevimizde ayırım yapmadan, hiçbir belge istemeden kapılarımızı sonuna kadar açıyoruz. Kim yemek istiyorsa her gün 3 çeşit olmak kaydıyla gelip yemeklerini alabilirler. Yemek dağılımımız iftara bir saat varken aşevimizde oluyor ayrıca yine iftara yarım saat kala masa kuruyoruz. Sokakta kalmış, iftara yetişememiş vatandaşlarımızı da aşevinde ağırlıyoruz” dedi.

“HERKESE HİZMET ETMEK İSTİYORUZ”

Ramazan boyunca 60 bin kişilik iftar yemeği vermeyi planladıklarını aktaran Sanpur, “Bizim derneğimizin öncelik amacı dezavantajlı olan, ihtiyaç sahibi olan, kenar mahallerde bulunan vatandaşlarımıza hizmet götürmek. Onların gönüllerini şenlendirmek, sofralarına ortak olabilmek, iftar sofralarında misafir olabilmek. Bizler tabi ki Lüleburgaz’da yaşayan her kesime, her mahalleye ulaşmak adına mücadele ediyoruz. Derneğimiz daha genişlediği, hizmet ağı daha da büyüdüğü zaman inşallah diğer mahallelerimizin ayaklarına kadar da bu hizmeti götürmeyi planlıyoruz. Aşevimizde 3 arkadaşımız ve derneğimizde de 5 arkadaşımız yemek ve bağış işlerini takip ediyorlar. Başta Lüleburgazlı işadamlarımız olmak üzere örneğin son olarak Mustafa Güneş beyefendi gıda, sebze ve et yardımında bulundu. Mustafa Güneş’e ve bugüne kadar derneğimizde bir tuz tanesi kadar da olsa bağış yapan herkese çok teşekkür ediyoruz. Fabrikada çalışan gençlerimiz maaşlarını aldıkları zaman, öğrenci kardeşlerimiz harçlıklarını biriktirdikleri zaman bize bağışta bulunarak destek oluyor. Valiliğimiz, kaymakamlığımız ve belediyemiz gerektiğinde destek oluyor. Aşevini bu şekilde bağışlarla ayakta tutuyoruz” diye konuştu.

PARA KABUL ETMİYORLAR!

Sanpur; “Her eve, her gönüle ortak olmaya çalışıyoruz. Tek derdimiz yatağa aç giren bir vatandaşımız dahi kalmasın. Derneğimizin kırmızı çizgisi kesinlikle para ile bağış kabul etmiyoruz. Biz bağışları tamamı ile gıda olarak kabul ediyoruz. Bu bağışlar da bakliyat, sebze, sıvıyağ şeklinde olabilir. Kısacası vatandaşımızın gücü neye yetiyorsa. Vatandaşımız bize bir paket tuz getirdiği zaman, o tuzu o günkü yemeğimizi hazırlarken kullanıyoruz. Bizde alt ve üst limit yoktur herkesin gücü yettiği bağışı kabul ediyoruz. Her ne olursa gelen bağışı da seve seve yemeğe katıyoruz. Rabb’im hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarını kabul etsin. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla toplu iftar yemeği vermeyi planlıyoruz. Valiliğimiz, kaymakamlığımız ve derneğimizin paydaş olarak yapacağı yaklaşık 2 bin kişilik iftar planlıyoruz. Şu an proje olarak ilk önceliğimiz bu. Geçen yıl da yapmıştık geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Önümüzde ki hafta da dernek olarak 1000 kişilik iftar vermeyi planlıyoruz. Bu iftara tüm Lüleburgazlılar, STK’lar, kurumlar, belediye başkanı ve başkan adaylarımız, iş kadınları ve iş adamlarını davet edeceğiz. Halkın sofrasında, halkın mutfağında çok güzel bir iftar vermeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Başkan Emin Sanpur, kendilerine 0536 667 71 77 numaralı telefondan ulaşılabildiğini, bağış ve dernek faaliyetleri hakkında detaylı bilgi alınabildiğini kaydetti.

473 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page