top of page

“Gönüllülük sorumluluğum”


Haber Merkezi

Trakya Afet Gönüllüleri ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Ahmet Dörtler “5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Dörtler, açıklamasında gönüllüğe vurgu yaparken, derneklerinin de bu gönüllülük esasına göre hizmet verdiğini aktardı.

Dernek hedeflerinden birinin de gönüllülük kavramının tanıtılması, benimsetilmesi, yaygınlaştırılması ve süreklilik kazanmasını sağlamaktır diyen Dörtler, “Derneğimiz bugüne kadar bölgemizde ve ülkemizde ‘Toplum Hizmeti’ ve ‘Sosyal Sorumluluk’ anlayışının gelişmesine ve tecrübe edilmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Derneğimizin hedeflerinden birisi de gönüllü kadrolar ile çalışmak, gönüllülük kavramının tanıtılması, benimsetilmesi, yaygınlaştırılması ve süreklilik kazanmasını sağlamaktır. Yaşadığımız bu zor günlerde gönüllülüğün en ufak bir durumda dahi gerçekleşebileceğini anlamamız gerekir. Çevremizdeki yardıma muhtaç bireylerin ihtiyaçlarını giderebilmek, bir kişinin elinden tutabilmek ve ona gönüllülük bağıyla bağlanabilmek aslında en önemli hazine. Pandemi sürecinde, 6 Şubat Depremi sürecinde özellikle gözlemlediğimiz yaşlıdan gence, çocuktan yetişkine her bireyin birbirine karşı sorumlulukları olduğunu ve bu sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini daha da iyi anladık. Gönüllülük de aslında bir sorumluluğumuz. Hem çevremize hem de bireylere karşı. Eğer bu anlayışta yaşarsak ve sadece kendimizi düşünerek hareket etmezsek aslında gönüllüğün ilk adımını atmış oluyoruz.

Gönüllülük kavramının toplum içerisindeki bir zincir olduğunu fark edersek bu zincirin tüm halkalarının da birer gönüllü olmasına vesile olmuş oluruz. Toplam 123 ülkede kutlanan bu gün bizlere örnek olsun ve bu günü daha nice yıllarda kutlayalım ki gelecekte de önemini korusun. Unutmayalım ki, gönüllülük bizleri özgür kılar, anlamlı bireyler haline getirir ve sorumluluklarımızın farkına varmamızı sağlar. Eğer hepimiz gönüllüğün önemini bir gün anlarsak ve çevremize bunu aşılarsak seneler içerisinde gönüllülük kavramının gelişimini ve diğer nesillere aktarımını göreceğiz. Umuyorum ki, nice gönüllüler günümüz olur. Hepimizin 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page