top of page

Filistinli anneler için toplandılar


Kırklareli'nde AK Partili kadınlar, Anneler Günü öncesi İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yaşam hakları ellerinden alınan annelerin durumuna dikkati çekti.

AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanlığınca İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki gösterdi.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen grup, "Ben bir anneyim", "Anne katili İsrail", "Gazze'de ölenlerin yüzde 70'inden fazlası kadın ve çocuk" yazılı dövizler taşıdı.

İl Kadın Kolları Başkanı Canan Genim, açıklamasında anneler gününün öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin ağır bir imtihanı olduğunu söyledi.

Filistin'de, Gazze'de ve Refah'ta yaşanan soykırım nedeniyle anneliğin hiç bu kadar zor olmadığını belirten Genim, herkesin okuldan gelecek çocuklarını beklerken, Gazzeli annelerin ise çocuklarına verebilecek bir lokma ekmeği beklediğini kaydetti.

Okula giden çocuğu olan annelerin çocuklarının kitaplarına isim yazarken, Gazzeli annelerin ise cesetleri teşhis edebilmesi amacıyla çocuklarının kollarına isim yazdığını vurgulayan Genim, şunları kaydetti:

"İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze şerifine düzenlediği saldırıda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze'de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hala ölüyor ve bunların 37'si anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı ise 2 bin 100 kişi. Filistin'de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Biz anneler olarak yine de İsrail'e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, ateşkes için bir adım bekliyoruz." AA

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page