top of page

FİL  KATLİAMI 


Namibya’da Kanadalı bir petrol ve gaz şirketi (Recon Africa) fil katliamı yapmak üzere Namibya Çevre ve Turizm Bakanlığından izin kararının çıkmasını bekliyor.

Kanadalı petrol şirketi Namibyanın anayurdu olan Afrika’nın gizli cenneti Okavango Deltasını boydan boya yarıyor. Afrika’nın en büyük fil nüfusuna ev sahipliği yapan bu bölge gözünü para bürümüş bir şirkete kurban edilmek üzere. Ve bu yıkımı durdurma gücüne sahip olan Namibya Çevre ve Turizm Bakanı çoktan vermesi gereken bir kararı erteliyor. Eğer yeterince güçlü bir uluslararası baskı oluşturulursa Namibya Çevre ve Turizm Bakanını ReconAfrica’nın sondaj iznini iptal etmeye zorlanabilir.Kanadalı bir petrol ve gaz şirketi olan ReconAfrica çevreci ve doğaseverleri rüşvetle ve iş vaadiyle susturmaya çalışıyor.Ama Namibya halkı artık yolsuzluklardan bıktı ve bu petrol devinin ülkelerini ve haklarını  tehdit etmesini ve yaban hayatının yok oluşa sürüklemesini istemiyor.Kadim yurtlarında aslanlar ve zürafalar gibi ikonik türleri koruyorlar ama bir zamanlar 26 milyon Afrika fillerinin sayısıda 450 binin altına düştü. Okavango’yu yuva belleyen Afrika’nın kalan en büyük fil sürüsünün nüfusu sadece 130.000 ve bu sürü ReconAfrica’nın tehdidi altında yok olmak üzere. Tamamen yok olduklarını düşünebiliyor musunuz?Haziran 2022’de, Namibya’da yolsuzluğa karşı ve haklar için mücadele eden savunuculuk grubu Ekonomik ve Sosyal Adalet Vakfı’yla birlikte  ReconAfrica’nın madencilik faaliyetlerini onaylamaması için resmi bir başvuru yaptı. Bu izin, şirketin haklarımızı ve yasaları açıkça ihlal ettiğine yönelik şikayetlerimize rağmen verilmişti.Ne var ki aradan iki yıl geçmesine rağmen elimizde hala olumlu bir sonuç yok. Bu esnada ReconAfrica Namibya halkının topraklarını ve geçim kaynaklarını yağmalayıp talan etmeye devam edebilir – hem de hiçbir denetim olmadan.

 


Namibya’ lılara göre Recon Africa yasallık kisvesine bürünmüş, ahlaki pusuladan yoksun ve maddi çıkarları hayatın önüne koyan açgözlülüğün insafsız ilerlemesini temsil ediyor.ReconAfrica’nın sondaj faaliyetlerinin yol açtığı titreşimler filleri huzursuz etmeye devam ediyor. Yapıların, yolların ve trafiğin artması fillerin göç yollarını altüst ettiği için, sürüler hazırlıksız yakalanan köylere girmek zorunda kalıyorlar ve ilerledikçe ekili alanları telef ettikleri gibi bu bölgelere kaçak avcıların gelmesinin de önünü açıyorlar.Yerli topluluklar ile hiç istişare edilmedi(istişare= danışma) ya da petrol projesinden tamamen habersiz bırakıldı. Halkın hakları acımasızla ihlal edildi . Hayatlarının ve korudukları yaban hayatının beş paralık kıymeti yokmuş gibi davranıldı.Recon Africa’nın Okavango’da petrol çıkarma girişimlerinin Afrika’nın kalan en büyük fil sürüsü üzerinde felaketle sonuçlanabilecek bir etki yaratma olasılığı çok yüksek. Dünyanın son büyük yürüyüşçülerinin hızlandırılmış yok oluşuna tanıklık ediliyor. Kendilerini savunamayan doğadaki binlerce türün haklarını korumak için tüm çevreci ve doğaseverlerin gerekli tepkiyi göstermeleri son derece önemlidir.Şirket çıkarları uğruna Afrika’nın son sığınaklarından birinin heba olmasını sessizce izlemek son derece yanlış bir davranıştır.


Geri dönülmez hasarın eşiğinde olunulan şu günlerde eyleme geçme çağrısı hiç bu kadar aciliyet kazanmamıştı. Açgözlülüğün taarruzuna karşı tüm dünyada saflar sıklaştırılmalı ,çok geç olmadan Okavango Deltası koruma altına alınmalıdır.Umut ve kararlılıkla,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page