top of page

EZDİRİYORLAR!

Ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre Ekim ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,36 olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre değişim oranı ise yüzde 3,43 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre ise tüketici fiyat endeksi geçen ay yüzde 5,09, yıllık bazda ise yüzde 126,18 olarak gerçekleşti.

Açık arayla bizleri enflasyona ezdiriyorlar!

Biz işçi ve emekçilerin yaşam koşullarını yalan enflasyon rakamlarıyla bu denli zorlaştırırken, diğer taraftan da kazanılmış haklarımızı patronlara peşkeş çekmeyi görev bilen bir siyasi iktidar var. Geçmişte mücadele ile kazanılmış haklarımız yok ediliyor. Çalışma ve yaşam koşullarının her geçen gün ağırlaştığı ve “daha ne kadar ağırlaşacak” dediğimiz bir süreçten geçiyoruz.


KİMLERE HİZMET!

Patronların bütün taleplerini, ihtiyaçlarını karşılayan ve projelerini uygulayan siyasi iktidar, şartlarımızın daha da ağırlaşacağını göstermeye devam ediyor. Kıdem tazminatı dahil tüm haklarımızı budayarak, grevlerimizi yasaklayarak, eylemlerde gözaltına alarak, patronların ağzından çıkan her lafı emir telakki ederek, bizleri yoksulluğa, açlığa mahkum etme yolunda hızla ilerliyorlar. İşten atmaların arttığı, güvencesiz çalışma koşullarının arttığı dönemdeyiz. Güvenceli denilen fabrikalarda bile güvence kalmadı... İşveren istediği an işten atıyor, işçi mahkemelerde uğraşıp duruyor.

21 yıldır belimizi büken bu siyasi iktidar; bizleri yoksullaştıran, sömürüyü arttıran, kötü koşullarda çalışmaya mecbur bırakan emek düşmanı kapitalist sistem için çalışmaktadır.

DİSK-AR’a göre 2023’te geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20.8 olarak açıklandı. Pandemi öncesine göre işsiz sayısı 2.4 milyon arttı. Resmi işsizlerin yüzde 90’ı işsizlik ödeneği alamıyor.

Oluşan güvencesiz çalışma koşullarının etkisiyle iş cinayetleri artmıştır. İSİG verilerine göre 2023 yılının ilk 9 ayında en az 1409 işçi, iş cinayetine kurban gitti.


SENDİKALAR NEREDE?

Alınan ücret ve maaşların markette, çarşıda, pazarda hiçbir hükmü kalmamıştır. Yemeden giyime kadar dar boğazın içine girdik. Borçlarla döndürmeye çalıştığımız hayatlarımıza karşılık, bizim emeğimiz üstünden kârlarına kâr katan şirketler, bayram yapıyorlar.

Diğer taraftan sendikaların suskunluğu da her alanda devam ediyor. OVP’de (Orta Vadeli Program) yer alan ‘tamamlayıcı emeklilik sistemi’ başta iktidara yakınlığıyla bilinenler olmak üzere birçok medya organı tarafından “çifte emeklilik müjdesi” olarak duyurulmuş, kıdem tazminatının fona devredilmesiyle işçilerin kıdem tazminatı alırken yaşadıkları zorlukların ortadan kalkacağı iddia edilmişti. İşçiler buna ikna olmayıp iş yerlerinde irili ufaklı tepkiler gösterirken sendikaların birçoğundan kayda değer bir ses çıkmadı. DİSK, yaptığı eylemlerde bunu gündeme alarak tepki gösterirken, Türk-İş, ‘cılız’ bir yazılı açıklamadan başka bir şey yapmadı, yapmaya da niyeti yok gibi!.. Hak-İş ise yaptığı açıklamada fona yeşil ışık yaktı.

Kıdem tazminatının gasbedilme girişimine karşı en yaygın ve kitlesel eylemler Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla düzenlendi. Gebze Sendikalar Birliği’ne üye sendikaların örgütlü olduğu fabrikalarda yapılan eylemlerle başlayan süreç, Gebze’de gerçekleştirilen kitlesel eylemle devam etti.

Peki yeter mi? YETMEZ!


ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ!

Bugün bizden çalınan haklarımız için; birlikte mücadele etmekten başka çaremiz yoktur. Bizlerin kurtarıcısı yine bizleriz. Bütün bu saldırılara işçi sınıfı olarak dur demek ellerimizde. Hayatı döndüren bizleriz... Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz ve kısaca hayatı var eden her şey, biz işçi sınıfının ellerinde var oluyor.

Üreten biz isek, alın terimizin karşılığını almak da anamızın ak sütü gibi helaldir, haktır.


337 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

UTANMAK

Yaşanılan bazı süreçlerin bizleri üzen, insana sıkıntılı geldiği zamanlardan geçiyoruz. O sıkıntıların arasında, rol aldığımız hayatlar da var. Böyle durumlar ağır, sarsıntılı onca duygunun yanında, u

LİDER ATATÜRK

BANA HER GELDİĞİNDİNDE GÖNDERECEĞİM... ÜMİDİMİ KAYBETMEYECEĞİM HİÇ KIZMAYIN EVET, BANA DA HER GELDİĞİNDE GÖNDERECEĞİM. HATTA SAKLAYIP, BÖYLE BİR LİDERE SAHİP ÜLKENİN VATANDAŞI OLMAKLA GURURLANARAK, TE

Comentarios


bottom of page