top of page

EKVATOR’DAKİ AMAZON YAĞMUR ORMANLARI ELDEN Mİ ÇIKACAK ?

 

 

   

 

Ekvador’un başkanı Ekvador halkının iradesini hiçe sayarak Amazon yağmur ormanında petrol sondajı yapılmasını istiyor! Sondaj geçen sene yapılan, yerli grupların öncülük ettiği tarihi bir referandumla yasaklanmıştı ama şimdi yeni başkan petrol çıkarmaya devam etmek istiyor. Ekvador’daki çevreciler bu tehlikeli geri adıma karşı direnmek için güçlü bir kampanya başlattılar ve Başkana baskıyı artırmak için tüm dünyanın gözünü buraya çevirmeye çalışıyorlar. Demokrasiyi ve yağmur ormanını savunmak için tüm çevrecilerin Ekvadorlularla dayanışma içinde olması gerekir.

Muhteşem bir zafer kazanılmıştı. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan referandumda Ekvador halkının yüzde elli dokuzu(%59’u) yoğun biyo-çeşitliliğe sahip Yasuni Milli Parkında fosil yakıt çıkarılmasının yasaklanması lehine oy kullandı. Bu dünya çapında tüm hareketler için demokrasi ve gezegene dair bir umut ışığı oldu.Ne var ki aradan altı ay bile geçmeden, Ekvador’un yeni başkanı her şeye rağmen sondaj çalışmalarının sürmesini istiyor!Ekvador’daki yerli liderler ve müttefikleri demokrasinin ve yağmur ormanının korunmasını garanti altına almak için deliler gibi çalışıyorlar .Başkana halkın iradesini hiçe sayarak petrol çıkarmanın dünya çapında çok güçlü bir şekilde ters tepeceğini göstermek için tüm çevrecilerin desteğine ihtiyaçları var.

Dünyanın en yüksek biyo-çeşitliliğe sahip yerlerinden biri olan Yasuni Milli Parkındaki sondaj çalışmaları sırasında meydana gelen petrol sızıntısı yerli toplulukları ve sondaj alanı civarındaki ormanı olumsuz etkiliyordu ve yerli halklar on yılı aşkın bir mücadele sonucunda buna ilişkin tarihi bir referandum yapılmasını sağladı.

Seçim kampanyası sırasında yasağı destekleyen Ekvador Başkanı şimdi uyuşturucu çetelerine karşı yürüttüğü savaşı finanse etmek için yasağın uygulamayı konmasını ertelemek ve petrol çıkarmaya devam etmek istiyor.

 


Bu konuda yalnız değil - Ekvador’dan Brezilya’ya, Peru’ya, liderler verdikleri sözlerden dönüyorlar ve kıymetli Amazon ormanlarını petrol çıkarma, zehirli madencilik ve mega çiftçilik gibi toprağa zarar veren endüstrilere açıyorlar.Bu sona ermeli!Eğer Başkan istediğini yaparsa bu, Ekvador’u bir itimatsızlık sarmalına, yağmur ormanını da kritik eşiğe sürükleyebilir. Dahası, bölgedeki diğer liderlere Amazon’un tahrip edilmesine izin verebilecekleri mesajı vererek, dünya çapında büyük mücadelelerle elde edilmiş çevre zaferlerini tehdit edebilir.Bu noktada çevrecilere düşen görev: çıkaracağımız sesle dünyanın dikkatini Başkan’nın ihanetine çekebilir ve referandum sonuçlarına uyması için baskı arttırılabilir. 


Amazon çok özen göstermemiz gereken bir ekosistem - onsuz iklim değişikliğini durdurmamız mümkün değil. Avaaz üyeleri(avaaz=iklim değişikliği, insan hakları, hayvan hakları, yolsuzluk, yoksulluk ve çatışmalarla ilgili internet üzerinden küresel çapta faaliyetler gösteren sivil toplum kuruluşu) ormanı korumak ve kadim topraklarını koruyan yerli halkları desteklemek için defalarca harekete geçti. Sadece geçen yıl içinde Brezilya’da yerli halkların haklarına yönelik tehditlere dikkat çekilldi, Peru’nun izole halklarının korunması çabalarına destek verildi. ve Yanomami’ye yönelik saldırılara karşı sesimizi yükselttik. Elele vererek, gidişatı yaşanabilir bir iklim ve gelişen bir Amazon’a doğru çevirebiliriz.

 

 

 

 

 

                                                            

 

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page