top of page

Ekim ayının en sıcağı Lüleburgaz!

Ekim ayında Türkiye’de en yüksek sıcaklık Lüleburgaz, Kozan ve Milas'ta ölçüldü.

Türkiye genelinde geçen ay en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,7 derece ile Erzurum'da, en yüksek sıcaklık ise 34,1 derece ile Kırklareli'nin Lüleburgaz, Adana'nın Kozan ve Muğla'nın Milas ilçelerinde ölçüldü.

AA muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen ay ortalama sıcaklıklar Sakarya, Akhisar, Manisa, İzmir, Kütahya Gediz, Afyonkarahisar Emirdağ, Konya Beyşehir, Kahramanmaraş, Muğla Dalaman, Adana, Osmaniye, Hatay İskenderun, Antakya, Mersin Erdemli, Gaziantep İslahiye ile İç Anadolu Bölgesi'nin doğu kesimleri, Karadeniz'in geneli, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin genelinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Sıcaklıklar yurdun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin üzerinde kaydedildi.

Türkiye genelinde 1991-2020 yılları arasında 15,6 derece ölçülen ekim ortalama sıcaklığının, geçen ay 17,1 derece olarak normalin 1,5 derece üzerinde olduğu belirlendi.

Geçen ay en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,7 derece ile Erzurum'da, en yüksek sıcaklık ise 34,1 derece ile Kırklareli'nin Lüleburgaz, Adana'nın Kozan ve Muğla'nın Milas ilçelerinde ölçüldü.

BÖLGELERE GÖRE SICAKLIKLAR

Marmara Bölgesi'nde ortalama sıcaklıklar, Sakarya çevresinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde ise üzerinde kaydedildi. Bölgenin ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15,9 derece iken Ekim 2023'te 18,5 derece ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 5,8 dereceyle Çorlu'da, en yüksek sıcaklık ise 34,1 dereceyle Lüleburgaz'da gözlendi.

Ege Bölgesi'nde ise sıcaklıkların Akhisar, Manisa, İzmir, Gediz, Emirdağ çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde olduğu görüldü. Bölgenin 17,3 derece olan ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı geçen ay 19,1 derece olarak kayda geçti. Bölgede en düşük sıcaklık 2,5 dereceyle Gediz’de, en yüksek sıcaklık ise 34,1 dereceyle Milas'ta tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi'nde sıcaklık Beyşehir, Kahramanmaraş, Dalaman, Adana, Osmaniye, İskenderun, Antakya, Göksun, Kozan, Korkuteli, Karaisalı, Erdemli, Ceyhan, Dörtyol, İslahiye, Yumurtalık ve Karataş çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin 19,4 derece ölçülen ekim ayı ortalaması, geçen ay 21 derece kaydedildi. Bölgede en düşük sıcaklık sıfır derece olarak Göksun'da, en yüksek sıcaklık ise 34,1 derece olarak Kozan'da kayda geçti.

İç Anadolu Bölgesi'nde sıcaklık Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Cihanbeyli, Konya, Karaman, Polatlı, Çiçekdağı, Kaman, Yunak, Çumra, Ulukışla ve Sivrihisar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Ekim ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığının 12,7 derece olduğu bölgede geçen ay ise ortalama sıcaklık 14,3 derece ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,3 dereceyle Kangal'da, en yüksek sıcaklık ise 30,1 dereceyle Cihanbeyli'de gözlendi. AA

91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page