top of page

Edirne’de tören ve yürüyüşler düzenlendi


Edirne’de Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü nedeniyle tören ve yürüyüşler düzenlendi.


Edirne’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla kabul törenleri ile yürüyüşler tertip edildi.

Edirne Valisi Yunus Sezer ve eşi Canan Sezer, kentteki bir tesiste düzenlenen kabul töreninde davetlileri kapıda karşılayarak bayramlarını kutladı.

Vali Sezer, yaptığı konuşmada, Türk milletinin 100 yıldır aynı ruh ve aynı heyecanı hiç kaybetmediğini söyledi.

Türk milletinin devleti ve milleti tehlikede görünce tek yürek olduğunu belirten Sezer, şöyle konuştu: "Mehmetçiğimizi görünce göğsümüz kabarıyor. Şehitlerimiz için halen bütün analarımız ağlıyor. Biz bugün Cumhuriyet'in 100. yılını kutluyoruz ama biliyoruz bu kutlama bizden sonrada sonsuza kadar devam edecek.

Hani bazen bir varlığımız kazadan kurtulduğunda 'helal parayla kazanılmış' deriz. İşte Cumhuriyet helal kazanılmış bir Cumhuriyet'tir. Bu bayrak bu millete helaldir. Bu vatan bu millete helaldir. Çünkü yeryüzünde hiçbir toprağa bu kadar bedel ödenmemiştir. Şehitlerin kanıyla sulanmamıştır. İşten onun için burası vatandır, candan öte candır ve Atatürk'ün deyimiyle ilelebet payidar kalacaktır." Konuşmanın ardından Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan pasta kesti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçıları da eserler seslendirdi.

FENER ALAYI DÜZENLENDİ

Kutlamalar kapsamında Edirne Belediyesi tarafından fener alayı düzenlendi.

Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplanan kortej, bando eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında Atatürk Bulvarı'nda bir vince asılı dev Türk bayrağı dalgalandırıldı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, anıtta yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Fener alayının ardından sanatçı Onur Akın, Saraçlar Caddesi'nde sahne aldı. AA

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page