top of page

Doğal gaz üretiminde üçüncüyüz!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) verilerine yansıyan rakamlara göre Zonguldak yüzde 67,58'lik oran ile yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan il oldu. Ardından Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Düzce ve Edirne sıralandı.


Haber Merkezi

EPDK'nın eylül ayı verilerine göre en çok doğal gaz üretimi yapılan il Zonguldak oldu.

710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin karaya ulaştığı alanın Zonguldak’ta olması, yurt genelinde doğal gaz üretimi yapılan iller arasında bir sıralama değişikliğine kapı araladı. Ağustos ayına kadar Tekirdağ doğal gaz üretiminin en çok yapıldığı il olurken, Eylül ayı itibarıyla listenin ilk sırasında Zonguldak yer aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) verilerine yansıyan rakamlara göre Zonguldak yüzde 67,58’lik oran ile yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan il oldu. Ardından Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Düzce ve Edirne sıralandı.

ÜRETİM YAKLAŞIK 4 KAT ARTTI

Yine EPDK verilerine bakıldığında, geçen sene eylül ayında yapılan doğal gaz üretimiyle bu sene eylül ayındaki üretim arasındaki fark dikkat çeken ayrıntılar arasında.

Eylül 2022’de Adıyaman, Çanakkale, Edirne, Hatay, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ’da yapılan üretimden elde edilen doğal gaz 30 milyon metreküpken, eylül 2023’te Zonguldak’ın da dahil olmasıyla üretim 110 milyon metreküpün üzerine çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda "Sakarya Gaz Sahasından halihazırda günlük yaklaşık 4 milyon metreküp üretime ulaştık. Bu üretim 1,5 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacını karşılamaktadır" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı, nisan ayında başlayıp 1 yıl süreceği söylenen hane başına bedava 25 metreküplük doğal gaz uygulaması da devam ediyor.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page