top of page

“Desteğin artırılması çiftçiye nefes oldu”


Kuraklık nedeniyle ayçiçeğinde verim kaybı yaşanan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da, yağlık ayçiçeği desteğinin ton başına 500 lira artırılması üreticileri sevindirdi.

Trakya'da bu yıl 3 milyon 900 bin dekardan fazla alanda ayçiçeği ekimi yapıldı.

Bölgede kuraklık ve bitkinin gelişim dönemindeki aşırı sıcaklar nedeniyle verim ve kalite düştü.

"2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"ın Resmi Gazete'de yayımlanması ise üreticileri rahatlattı.

Buna göre, 2023 üretim yılında kuru şartlarda üretimi yapılan yağlık ayçiçeğinde, iklimsel faktörlere bağlı olarak verim kaybı yaşanan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ sınırları içindeki Meriç ve Kuzey Marmara tarım havzalarında yağlık ayçiçeği desteği kilogram başına 150 kuruş olarak ödenecek. Böylelikle yağlık ayçiçeği için üreticilere ödenecek tutar ton başına 1000 liradan 1500 liraya çıkartıldı.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, destek ödemelerinin artırılmasının üreticileri mutlu ettiğini kaydetti.

Şaylan, "Desteğin artırılması çiftçiye nefes oldu. Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese çiftçilerimize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Aynı desteği diğer ürünlerimiz için de bekliyoruz." dedi. AA

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page