top of page

Depremzedeler unutulmadı!

“Geleceğe başlangıç toplantısı olsun”

Lüleburgaz Belediyesi, geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem deprem felaketi nedeniyle bağış kampanyası düzenlendi.  Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Murat Gerenli, afetlere karşı bilinçli hareket edilmesi gerektiğini belirtti.


Lüleburgaz Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem felaketi nedeniyle bağış kampanyası düzenlendi.

Oyuncak ve Kırtasiye malzemelerinin toplandığı ‘Seni Unutmadım Arkadaşım!’ adı ile düzenlenen anma günü ve bağış kampanyası dün Kongre Meydanı’nda yapıldı.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve temsili olarak karanfil bırakıldı.

Etkinliğe Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Başkan Yardımcıları Leyla Güncer, Kemal Pektaş, Gökhan Kaya Atay, Türk Kızılay Lüleburgaz Şube Başkanı Mustafa Gamsız ve Lüleburgaz’da bulunan arama kurtarma gönüllüleri katıldı.

Başkan Gerenli, etkinlikte yaptığı konuşmasında Miraç Kandili’ne erişmenin mutluluğu içinde olduğunu ve depremde hayatını kaybedenleri rahmetle andığını belirtti.

“DEPREM MAALESEF TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ”

Gerenli; “Bundan tam bir yıl önce sabah çok büyük bir acı ile uyandık. Kahramanmaraş depremleri hepimizi yaraladı ve derinden sarstı. Ben üç tane canımı ve bir tane çalışma arkadaşımı bu depremde kaybettim. Göçük altından aylar sonra çıkarıldı ve kimsesizler mezarlığında bulundu. Sadece onları değil resmi kayıtlara göre 53 binden fazla canımızı kaybettik ve yüz binlerce canımız yaralandı, evsiz-yurtsuz- barksız kaldılar. Deprem maalesef Türkiye’nin gerçeği. Afetler iklim değişikliği ile beraber ülkemizin sel ve çeşitli afet olayları hepimizin gerçeği. Onun bilincindeyiz ve onun bilinci ile beraber, Lüleburgaz’da sevgili gönüllülerimizin de desteği ile bu yılı ‘Afet ve Koordinasyon Yılı’ olarak ilan ettik. Afetler ile ilgili en önemli şey bilinçli olmak, afetlere hazırlıklı olmak. Ben Düzce Kaynaşlı depreminde gönüllü hekim olarak 8 saat sonra sahaya gittiğim de, kaybettiğimiz canların yanında, gelen yaralıların göçük altında ki durumunu görünce içim parçalandı. Birçoğunu da ezik sebebiyle kaybettik” dedi.

“SADECE BİR ANMA DEĞİL GELECEĞE BAŞLANGIÇ TOPLANTISI OLSUN”

Afetler hakkında bilinçli hareket edilmesi gerektiğini belirten Gerenli; “Güçlü ve dayanıklı binalarda yaşamayı bilmeyi ve bilinçlenmeliyiz. Bu yıl da bu bilinci aşılamak zorundayız. Afetlerde, sel baskın bölgelerinde insanların yaşamasını engellememiz gerekiyor. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Bu bilincin yerleşmesi için önce Lüleburgaz halkını ve kamuoyunu bilinçlendirmesini istiyorum. Lüleburgaz’da afet toplanma merkezlerimiz 40 tane hepsinin yeri belli ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Afet Koordinasyon Merkezi’miz itfaiye binamızda yedekleri ile beraber hazır. Gönüllülerimizi görüyorum hep beraber hazırlar. Çok üzgünüm maalesef ki çok üzgünüm. Canlarımızı yitiriyoruz, geleceğimizi karanlığı sürüklüyoruz. Daha aydınlık bir gelecek için daha güvenliği bir ülke ve kent için hepinizi göreve davet ediyorum. Bu sadece bir anma değil geleceğe başlangıç toplantısı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Gerenli, LÜDAK, TRAC, BAKUT ve Trakya Afet Gönüllüleri ve Doğa Koruma Derneği Temsilcileri ile 31 Mart tarihine kadar geçerli olan ve beraber iş birliğini içeren protokol imzaladı.

İlerleyen saatler ise kampanya kapsamında birçok öğrenci ve vatandaş oyuncak ve kırtasiye malzemesi getirerek deprem bölgesine gönderilmesi için belediye standına teslim etti.

122 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page