top of page

“Dünden Yarına Kırklareli” söyleşisi

“Cumhuriyetin 100.yılında Dünden Yarına Kırklareli” söyleşisi gerçekleştirildi.


Haber Merkezi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kırklareli’ne gelişinin 93.yıldönümü kutlamaları kapsamında, Kırklareli Belediyesi tarafından, “Cumhuriyetin 100.yılında Dünden Yarına Kırklareli” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.

Yazar ve yönetmen Haluk Işık ile Kırklarelili araştırmacı yazar Hasan Çalıkuşu tarafından gerçekleştirilen söyleşide, 20 Aralık 1930 yılında Kırklareli’ni ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı izler ve Kırklareli’nin o dönemde, demokrasiye, Cumhuriyete olan bakışı konuşuldu.

Haluk Işık, Kırklarelililerin, bu ziyaretinin anlamını ve duygusunu yıllar boyunca nesilden nesile aktardığını, bunun şehirde yoğun şekilde hissedildiğine şahit olduğunu belirtti. Haluk Işık, Atatürk’ün, memleket gezisinde, tıpkı diğer şehirler gibi, Kırklareli’nde de büyük bir dikkatle değerlendirmelerde bulunduğunu ifade ederek; “Atatürk, ulusumuza tüm vasıflarıyla ve mücadelesiyle bir rol model olmuştur. Ülkesini halkıyla beraber kuran ve geliştiren Gazi Mustafa Kemal, sonrasında da halkla her fırsatta kucaklaşmıştır. Gelişmelerin ve ilerleyişin izlenimlerini yerinde gözlemlemiştir” dedi.

Hasan Çalıkuşu da, Atatürk’ün Kırklareli ziyaretiyle ilgili bilgi ve belgeleri ayrı bir özenle uzun yıllara dayanan bir emekle edinip sakladığını ve büyük bir gururla yeni nesle aktarabilmek adına, böyle organizasyonların ne kadar yerinde ve önemli olduğuna dikkat çekti.

Kırklareli’nin Atatürk için, Atatürk’ün de Kırklareli için çok farklı ve özel bir konumda olduğunu söyleyen Çalıkuşu, araştırmalarından edindiği tüm bilgi ve içerikleri, kendisini ilgiye izleyen katılımcılara aktardı.

Söyleşi programı, plaket takdiminin ardından sona erdi.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page