top of page

CUMHURİYETİMİZ 100 YAŞINDA

Lüleburgaz’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. Yıl dönümü büyük bir coşku ile kutlandı.Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Lüleburgaz’da da bugün bir coşkuyla kutlandı.

İlk olarak tören alanında başlayan kutlamalar daha sonra 8 Kasım stadında devam etti.


Tören alanındaki kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın Doğan ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli askeri araçla halk ve tören gruplarını selamlayarak Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Ardından resmi erkan tören alanındaki yerlerini alırken, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamanın bahtiyarlığına ulaştıklarını ifade etti.


Türkiye’nin en büyük değişim hareketinin Cumhuriyet olduğunu aktaran Yüce, Cumhuriyet’in Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet ufkunun temel taşı olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyetin 100 yıl içerisinde pek çok badireler atlattığına değinen Yüce, “Cumhuriyetimiz bu 100 yıl içerisinde pek çok badireler atlatmıştır. Bunların en önemlileri dış kaynaklı darbeler, siyasi çalkantılar ve ekonomik buhranlardır. Tüm bu zorluklara rağmen Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz dimdik ayakta kalmış, milletimiz demokrasiye bağlılığını koruyarak kalkınmayı teşvik etmiştir. Bu bilinçle ve gururla da büyük milletimiz 100. Yılı kutlamayı sonuna kadar hak etmiştir” dedi.

2. yüzyılda hedefin çok daha gelişmiş, yaşam kalitesi çok daha yüksek bir ulus olmak olduğunun altını çizen Yüce, “Özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin sembolü yani Cumhuriyetimiz Atasının öncülüğünde birlik ve dayanışma ruhu ile büyük bir atılımın simgesi olmuştur. Bu atılım ile günümüzde bilim ve teknoloji ülkemizin büyümesinde büyük katlı sağlamıştır. Yerli üretimdeki büyük artış savunma sanayiinde büyük gelişmeler, ihracattaki önemli sıçrama hep bilim ve teknolojiye dayalı büyüme ile oluşmuştur. Sağlı ve eğitimdeki gelişmeler toplumun yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırmıştır. 2. Yüzyılın başladığı bu günden itibaren hedefimiz çok daha gelişmiş, yaşam kalitesi çok daha yüksek uzay çağını yakalamış bir ulus olmaktır” diye konuştu.

Yüce sözlerini, gururla sevinçle kutlanan 100. Yılı kendilerine armağan eden başta Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları, canını feda eden şehitler ve kanını vermiş gazileri anarak sonlandırdı.

Konuşmanın ardından Emekli Öğretmen Nurten Çoban Perpelek günün anlam ve önemi ile ilgili şiirini okudu. Ardından mahalli şair Bektaş Yavuz da kendi yazdığını şiirini okudu.Şiirlerin ardından ilkokullar, ortaokullar ile lise ve dengi okullar arasında düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Buradaki kutlama programı geçiş töreniyle son buldu.

Saat 12.00’da 8 Kasım stadında başlayan kutlamalarda ise öğrenciler koro eşliğinde müzik dinletisi sundu.


Halk oyunları gösterisinin de yapıldığı kutlamada Atatürk’ü canlandıran kişinin gösterisi büyük alkış aldı.

Kutlamalar sonunda protokol üyeleri sahaya inerek gösteri grupları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.106 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page