top of page

Covid ölümlerinde şaşırtan oran

2022 yılında Kırklareli genelinde hayatını yitiren her 10 kişiden birinin Covid nedeniyle öldüğü ortaya çıktı.


Bircan SARIOĞLU

TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yayınlanan ölümlere ilişkin araştırmada şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıktı. TR21 ( Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ) bölgesinde covidden kaynaklı ölümlerde Kırklareli açık ara ilk sırada yer aldı.

KIRKLARELİ ÜLKE ORTALAMALARININ İKİ KATI

TUİK tarafından yayınlanan araştırmada Kırklareli’nde yaşanan ölüm nedenlerinde Covid yüzde 9,5’lik oranla 5.sırada yer alırken , bu oran Tekirdağ’da yüzde 5.5, Edirne’de ise yüzde 6,5 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde 2022 yılında yaşamını yitirenlerde covid kaynaklı ölüm oranı yüzde 4,4 olarak açıklandı. Bu oranlarla Kırklareli’nde covid kaynaklı ölümler ülke genelinin iki katı olarak gerçekleşti.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI İLK SIRADA

Ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları TR21 bölgesinde ilk sırada yer alırken, bunu solunum kaynaklı hastalıklar izliyor. Kalp ve damar hastalıklarından ölümlerde Türkiye ortalaması yüzde 35,4 iken bu oran Kırklareli’nde yüzde 34, 1 olarak gerçekleşti. Bu nedene dayanan ölüm vakalarında yüzde 38 ile Edirne ilk sırada yer aldı.

KANSER ÖLÜMLERİ ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Yapılan araştırmada 2022 yılında Kırklareli genelinde yaşanan her 100 ölümün 16,3’ünün iyi ya da kötü huylu tümörlerden kaynaklandığı açıklandı. Bu oran Türkiye ortalaması olan 15,2’nin 1,1 puan üzerinde gerçekleşmiş. Bu nedene dayalı ölümlerde TR 21 bölgesinde Tekirdağ yüzde 17.9 oranı ile ilk sırada yer alırken Edirne’de ise bu oran yüzde 14,8 olarak gerçekleşti.

YÜZDE 16 ‘NIN NEDEN ÖLDÜĞÜ BİLİNMİYOR

Araştırmada ‘bilinmeyen nedenler ve diğer’ başlığı altında derlenen verilerin oranı Kırklareli için yüzde 16 olarak gerçekleşirken, bu oranlar toplamında Türkiye geneli yüzde 20, 2 olarak açıklandı. Edirne belirsiz ölüm oranlarında yüzde 12 ile son sırada iken, Tekirdağ ise yüzde 17,7 ile ilk sıraya yerleşti.

SİNİR SİSTEMİMİZ SAĞLAM

Araştırma kapsamında değerlendirilen sinir sistemi ve duyusal hastalıklardan ölümlerde yüzde 2.1 oranla Kırklareli en düşük orana sahip il oldu.

Bu neden dayanan ölüm oranları Türkiye geneli için yüzde 3, 3 olarak açıklandı.

275 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page