top of page

Coşku doruğa çıktı!

 “Sizler Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız”

Ülkemizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıp Milli Mücadele'nin ilk adımını atmasının üzerinden 105 yıl geçmesi dolayısıyla tüm Türkiye’de olduğu Lüleburgaz’da da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşku ile kutlandı.  

8 Kasım Stadyumu’nda program Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın Torun ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin askeri araç ile gençlerin ve halkın bayramının kutlaması ile başladı.

Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu esnada Türk Bayrağı, gençler tarafından göndere çekildi.“ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS’I ARMAĞAN ETTİĞİ SİZ GENÇLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR”

Burada bir konuşma yapan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tayfun Ercan, Atatürk tarafından kurulan cumhuriyetin gençlere emanet edildiğini ve gençlerin görevinin bunu yaşatmak olduğunu belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının yıl dönümü olduğun belirten Ercan; “19 Mayıs’ demek ‘gençlik’ demek, ‘gençlik’ demek ‘gelecek’ demektir. Türk genci, Türk istiklali ve cumhuriyetinin yılmaz bekçisi bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Gençler, siz Türk’e istiklal aşkını veren Kara Fatma’ların, Nene Hatun’ların, Yalnız Efe’lerin, sizler ‘ya istiklal, ya ölüm’ diyen Antepli Şahin’lerin, Sütçü İmam’ların, Hasan Tahsin’lerin, Seyit Onbaşı’ların, tarihi tarih yapan Barbaros’ların, Ulubatlı Hasan’ların, Yavuz’ların, Atatürk’lerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içerisinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız milli iradenin yaşatılması için hepimize ve özellikle Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Unutmayınız ki sizler Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız, her 19 Mayıs’ta Samsun’dan elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız rengini siz asil Türk evladının damarlarında ki asil kandan almaktadır. Hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

“ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ‘BEN O GÜN DOĞDUM’ DEDİĞİ MUKADDES BİR GÜNDÜR”

Gençlik adına bir konuşma yapan Milli Sporcu Eymen Yalçın, 19 Mayıs tarihinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’ya özgürlük, umut ve güven tohumları ektiğini belirten Yalçın; “Sarayın ve saltanatın zor anlar yaşadığı, işgal kuvvetlerinin yurdun dört bir yanına askerlerini yığdığı, en çirkin anlaşmaların padişaha dayatıldığı o günlerde umudun ve kurtuluşun Anadolu’da başlayacağını ön görebilenlerin mukaddes yolculuğudur bu. Ekonominin, bilimin, siyaset ve askerliğin dibe vurduğu çöküş yıllarında geleceğin ancak öze dönmekle, ulusa güvenmekle, Türklüğün şanlı marşını hatırlamakla gerçekleşebileceğine inanan kahramanların destanıdır bu. Dışta acımazsızca saldıran, tuzaklar kuran hain düşmanlara yurdun içinden destek verenlerle ışığın yakalanamayacağını hesap edenlerin, yurdun öz bağrına hicret etmesidir bu. Bu yolculuk Anadolu’da yeşerecek Türkiye Cumhuriyeti filizinin toprakla kavuşması, özgürlüğe susamış  Türk halkının kana kana su içmesidir. 19 Mayıs sadece bir umut değil aynı zamanda güvendir. 19 Mayıs 1919; kendisini Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşleştiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ben o gün doğdum’ dediği mukaddes bir gündür. Anaların yaşlı gözlerinin silindiği, evlatların kahırlı bekleyişinin sonlandığı, şehit eş ve çocuklarının erlerinin öcünü almaya yemin ettiği gündür. Ezelden beri var olmuş ama asla esir olmamış Türk’ün tarih sahnesinde ki yeni şahlanışı, taze bir fidan gibi göğe yükselişidir 19 Mayıs. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

BAYRAM NASIL GEÇTİ?

Yalçın’ın konuşmasından sonra Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Yusuf Er Tuna, ‘Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Miraç Ali Tayfun’un yönetimde alandaki bütün gençlerin katılımı ile ‘Gençliğin Ata’ya Cevabı’ okundu.

3 sporcu tarafından Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce’ye temsili bayrak teslim yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Kaan Okan, tarafından Türk Milleti ve Cumhurbaşkanı adına şeref çağrısı yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Burcu Alay, yönetiminde tüm öğrenciler ‘Gençlik Marşı’nı’ söyledi.

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Aysima Şen, ‘Şu Sonsuz Koşu’ isimli şiiri okudu.

OKULLAR GEÇİŞ YAPTI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 8 Kasım Stadyumu’nda Lüleburgaz Lisesi, Lüleburgaz Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Kepirtepe Anadolu Lisesi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Lüleburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TEK Güzel Sanatlar Lisesi, Düvenciler Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ramazan Yaman Fen Lisesi, Özel Lüleburgaz Doğa Koleji Anadolu Lisesi, Özel Akım Anadolu Lisesi, Özel Lüleburgaz Genç Değişim Anadolu Lisesi, Özel Lüleburgaz Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi, Özel Lüleburgaz İstek Anadolu Fen Lisesi, öğretmen ve öğrencileri protokolü selamlayarak geçiş yaptı.

19 MAYIS 1919’U CANLANDIRDILAR

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Ankara’da karşılanışının canlandırılması ve halk oyunları gösterisi sundu.

Bandırma Vapuru’ndan inen temsili Atatürk, burada halk tarafından coşku ile karşılandı ve alanda bulunanlara Türk’ün sadece zeybek oynarken diz çökeceği anlatıldı.

Halk oyunları gösterinin ardından, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Güreş ve Tekvando takımı, Şamiloğlu Spor Kulübü Karate Takımı, Lüleburgaz Lisesi öğrencileri jimnastik gösterilerini sundu.

DEV BAYRAK AÇILDI

Bayram kutlamaları sonunda stadyumda bulunan tüm öğrencilerin katıldığı 14 parçadan oluşan 28x42 metre boyutlarında dev Türk Bayrağı açıldı.

Türk Bayrağı ile aynı anda ‘Tek Vatan’, ‘Tek Bayrak’, ‘Tek Millet’, ‘Tek Devlet’ ve ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ yazılarının açılması sonrasında duygu dolu anlar yaşandı. Vatandaşlar uzun bir süre öğrencileri alkışladı.

246 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page