top of page

Ateşkes vetosu protesto edildi

ABD'nin Gazze'de insani ateşkes istenen tasarıyı vetosu Kırklareli’de protesto edildi.

Kırklareli'nde de ABD'nin Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesi protesto edildi.

TÜGVA il temsilciliği öncülüğünde Hızırbey Camisi'nde yatsı namazının ardından toplanan sivil toplum örgütleri üyeleri, tekbir getirerek Filistin bayrağı salladı.

Grup, bir süre slogan atarak ABD'ye tepki gösterdi.

TÜGVA il temsilcisi Mehmet Doğacan Kamiloğlu, grup adına okuduğu basın açıklamasında, Gazze'de İsrail tarafından yapılan soykırım insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini vurguladı.

İsrail'in saldırıları ile savaş hukukunun, evrensel insan haklarının alt üst edildiği belirten Kamiloğlu, İsrail'in Filistin halkına soykırım yaptığını kaydetti.

Dünya halklarının soykırıma sessiz kalmayıp gösterdiği tepkiler ile ülkelerin harekete geçmesi çağrısında bulunduğunu ifade eden Kamiloğlu, "Her ne kadar çok geç kalsa da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçmiştir. Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken ABD'nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir. ABD 13 Birleşmiş Milletler üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail'in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir." diye konuştu.

Veto kararının Amerika tarihine İsrail barbarlığına ortak olarak bir kara leke olarak yazıldığını bildiren Kamiloğlu, şöyle devam etti: "Bu ret kararı şüphesiz Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan siyonist Biden hükümetinin bir kararıdır. Artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyeti söz konusu olamaz. Bu kararla dünyanın da 5'ten büyük olduğu açıkça görülmüştür. Artık Amerika, insanlığın gözünde özgürlük ve insan hakları ülkesi değil barbarlık, zulüm, ırkçılık ve katliam ülkesi olarak tanımlanacaktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yeniden reforme edilmeli, bütün dünya milletlerinin karşısına alan Amerika bu katliama ortak olmanın bedelini ödemelidir." AA

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page