top of page

Artık müşteri yemeden görecek!

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre restoran, lokanta kafe, pastane gibi yiyecek yerlerinde 1 Ocak’tan itibaren müşterinin göreceği şekilde fiyat tarifesini asmak zorunlu olacak.

Lüleburgaz Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Nihat Yaman, alınan kararı desteklediklerini belirtti. Yaman; “Dışarda yemek yemek lüks oldu artık, herkes doğal olarak ne kadar ödeyeceğini bilmesi gerekiyor” dedi.

Resmi Gazete’nin 19 Aralık tarihinde yayınlanan 32404 sayılı Resmi Gazete’ye göre 1 Ocak’tan itibaren lokanta, restoran gibi yerlerde fiyat tarifesini görünür şekilde asması zorunlu olacak.

Tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge ve yazılar gıda hizmeti veren yerlerde müşteri ve tüketicilerin görebileceği ve okuyabileceği şekilde yer alacak.

Konuya ilişkin Resmi Gazete’nin 32404 sayılı baskısında; “28/6/2014 tarihli ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde ise işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur” ifadelerine yer verdi.

Değişikliğin Yönetmelik Hükümlerini Ticaret Bakanlığı tarafından yapıldığı bildirildi.

“HERKES DOĞAL OLARAK NE KADAR ÖDEYECEĞİNİ BİLMESİ GEREKİYOR”

Lüleburgaz Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Nihat Yaman, odaya kayıtlı yaklaşık 1000 üyenin olduğunu ve müşterilere kolaylık olması açısından alınan kararı desteklediklerini belirtti.

Yaman; “Yeni yıldan itibaren bütün lokantalar, pastaneler, gıda sektörleri işyerlerinin görünen kısmına fiyat tarifelerini asacak. Müşterinin görmesi gerekiyor nerede ne kadar yiyeceğini. Bütün aldığımız ürünler zamlı bizlerde yetişemiyoruz. Böyle olunca da pahalı geldiğini için zorlanıyorlar, herkes haklı. Bizimde ürün masraflarımız dışında personel giderleri, fatura giderleri oluyor. Dışarda yemek yemek lüks oldu artık, herkes doğal olarak ne kadar ödeyeceğini bilmesi gerekiyor. Allah esnafımızın yardımcısı olsun, bizlere her geçen gün daha da yük biniyor. Bizler zaten yapmaktayız bu uygulamayı artık işletmelerimizde zorunlu olacak. Biz işyerimizde belirli yerlere koyduk, müşterilerimiz sormadan fiyatları öğrenebiliyor. Vatandaşlarımız da neyi ne kadara yiyeceğini rahatlıkla bilecek. Güzel bir uygulama esnafımız da duyarlı olup uyacağını tahmin ediyorum. Esnafımıza ve vatandaşlarımıza hayırlısı olmasını dilerim” dedi.


532 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page