top of page

“Arap düşmanlığı körükleniyor”


Haber Merkezi

Vatan Partisi Kırklareli İl Başkanı Erdal Demirkan, Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki ertelenen Süper Kupa maçıyla tırmandırılan “Atatürk” tartışmalarını değerlendirdi.

Başkan Demirkan, sözde “Atatürkçülük kisvesiyle yürütülen kampanyada Arap düşmanlığının körüklendiğine dikkat çekerken, Suudi Arabistan’ın özel olarak hedefe konulduğunun altı çizdi. 

İl Başkanı Erdal Demirkan; “Kampanyanın bir iç bir de dış boyutu var. Bir yandan içeride ‘laik-dindar’ kampanyası körükleniyor, diğer yandan son dönemde ABD ve İsrail’ den uzaklaşan Suudi Arabistan’ın Türkiye ile Batı’dan bağımsız ilişkilerini geliştirmesi de baltalanmak isteniyor. Arka planda ise ABD’nin 1970’lerde kurduğu petro-dolar sisteminin çöküntüsü var.” dedi.

Erdal Demirkan açıklamasının devamında; “Suudi Arabistan gelişen dünya koşulları çerçevesinde 2022 yılında Çin ile petrol ticareti konusunda Çin’e yaptığı petrol ihracatı bedelinin yüzde 25’ini dolar ile değil yuan ile yapmak konusunda anlaştı. Bu ekonomik ilişki, doların dünya ticaretinde payının önemli oranda düşmesine neden olacağı gibi Suudi Arabistan’ın ABD ilişkilerine dinamit koyacaktı. Petro-dolar artık tarihe karışıyordu.

Bunun üzerine 2023 yılında; görüntüde Şii- Vahabi mezhepleri savaşı olarak görünen, aslında ABD’nin Suudi Arabistan’ı İran üzerine sürme aracı olarak kullandığı İran-Suudi Arabistan sürtüşmesine Çin Halk Cumhuriyeti aracılığı ile son verilmesi, Suudi Arabistan ile İran arasında diplomatik ilişki kurulması ve iki ülkenin devlet başkanlarının görüşmesi dünya siyaseti ve ABD açısından çok önemli gelişmeler oldu.

Suudi Arabistan ayrıca 2023 yılı ağustos ayında Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da yapılan 15. BRICKS zirvesinde yaptığı üyelik başvurusu kabul edilerek, 2024 yılbaşında 5 üye ülkeye ek 6 üyeden biri olması kesinleşti. BRICS bilindiği gibi, aslında Atlantik birliğine karşı Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin ekonomik işbirliği örgütüdür.

Ayrıca Suudi Arabistan 2034 yılında FİFA dünya kupası ev sahipliğine de aday olmuştu. Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanacak final maçı bu adaylık için Suudi Arabistan’nın bir nevi gövde gösterisi olacaktı.

ABD, Suudi Arabistan ile olan ilişkilerinin artık dayanılmaz hale gelmesine karşı önlem almak zorundaydı. Fenerbahçe ile Galatasaray arasında çıkarılacak bir kriz, Suudi Arabistan’a verilecek çok önemli bir darbe olabilirdi. Bu maçta başta Fenerbahçe başkanı Ali Koç olmak üzere yapılan ve anlaşmalara aykırı bir kısım talep ve itirazlar bu kriz için yeterli ortamı sağlayacaktı.

Vatan Partisi olarak, Suudi Arabistan başkenti Riyad’da oynanacak maçta çıkan krize bu açıdan bakmamız gerektiğini düşünüyoruz. Atlantik sisteminden ayrılarak çok kutuplu dünyada Avrasya’da yer alan Suudi Arabistan’ın bu konudaki davranışlarını destekliyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Arap dünyası ile ilgili düşüncelerinin arkasındayız.”

76 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page