top of page

Anlamlı günde adaylığını açıkladıTevfik İŞÇİ

Mart 2024’te yapılacak olan mahalli idareler seçimleri yaklaştıkça yerel yönetim kademelerine aday olmayı düşünenler adaylık açıklamasına başladı.

Lüleburgaz, Sevgi Mahallesi muhtar adaylığı için mahalle sakinlerinden Nilüfer Karabacak, yaptığı açıklama ile mahallesinden muhtar adayı olduğunu duyurdu.

ADAYLIĞINI ANLAMLI GÜNDE DUYURDU

Atatürk’ün kadınlara sağladığı eşitlik ilkesine ve Cumhuriyet değerlerine vurgu yapan Muhtar Adayı Nilüfer Karabacak şunları söyledi: “Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda ilk kadın muhtarımız Gül Esin'in cesaret ışığında ve Cumhuriyetimizin 100. yılında Sevgi Mahallesi Muhtar adaylığımı mahalle sakinlerimiz başta olmak üzere Lüleburgaz kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Adaylık açıklaması için özellikle tercih ettiğim 26 Ekim tarihi Türk kadını için büyük öneme sahiptir. Çünkü bundan tam doksan yıl önce bugün yani 26 Ekim 1933 tarihinde yürürlüğe giren kanunla Türkiye’de ilk defa kadınlara muhtar olma yolu açılmıştır. Sonrasında yapılan ilk mahalli idareler seçimlerinde Cumhuriyet tarihinde ilk defa Aydın ili, Çine İlçesi, eski adı Demircidere Bucağı olan, şimdiki ismi Karpuzlu Köyünde muhtar adayı olma cesaretini gösteren Gül Esin Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olarak seçildi. Bu vesile ile Cumhuriyet devrimlerinden güç alarak muhtar adayı olma cesaretini gösteren Gül Esin’i saygı ve minnetle anıyorum. O’nun cesareti bu topraklardaki binlerce kadına örnek olmuştur” dedi.
KARABACAK: “CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA KADINLAR HER ALANDA AKTİF OLMALI”

Sözlerine devam eden Sevgi Mahallesi Muhtar Adayı Nilüfer Karabacak, “Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümünde kadınlarımız siyasetten sivil toplum kuruluşlarına kadar her alanda görev almalı. Kadın-erkek eşitliği ilkesi gereğince Cumhuriyetimizin 100. Yılında kadınlar her alanda aktif olmalı. Bende değerli mahalle sakinlerimizin önerisi üzerine muhtar adayı olarak örnek çalışmalara imza atmak ve Türk kadınının her alanda neler yapabileceğini kendi mahallemde adına muhtar adayı oldum” ifadelerini kullandı.

“MAHALLEMİZİN MESELELERİYLE YAKINDAN İLGİLENECEĞİM”

Seçildiği takdirde görev süresince ne gibi çalışmalar yapacağını da anlatan Karabacak şöyle konuştu: “Muhtarlık, devletimiz ile milletimizi buluşturan, milletimizin devletimizle buluştuğu ilk makamdır. Muhtarlık, yüz yılı aşan geçmişiyle hem eski ve köklü hem de günümüz koşullarına göre kendisini yenileyen önemli bir kuruluştur. Seçilir seçilmez ben ve ekibim mahallemizin tüm meseleleriyle yakından ilgileneceğiz. Öncelikle her haneye bir adet öneri formu bırakacağız, mahalle sakinleri bu öneri formuna muhtarlık makamından beklentilerini yazacak. Daha sonra bu öneri formlarını toplayarak mahallemizin temel sorunlarını ve mahalle sakinlerimizin öncelikli taleplerini belirleyeceğiz. Mahallemiz ile ilgili önemli kararları alırken tüm mahalle sakinlerimize açık olan mahalle toplantıları düzenleyeceğiz.”


“YENİ NESİL MUHTARLIK HİZMETİ SUNACAĞIZ”

Gelişen ve değişen teknolojiden en verimli şekilde yararlanacaklarını da sözlerine ekleyen Karabacak, “İlk olarak Whatsaap’tan ve Telegram’dan Sevgi Mahallesi Muhtarlığı Kanalları açacağız. Yayın yapacağımız bu kanallardan mahalle sakinlerimizi yakından ilgilendiren konuları paylaşacağız. Mahallemizdeki kadın, erkek, çocuk, yaşlı ve gençlerin yani her yaştan gönüllümüzün katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Belli bir yaşın üstündeki mahalle sakinimizle belirli zamanlarda çay toplantılarında buluşacağız. Bu buluşmalarda doktor, avukat, ziraat mühendisi gibi alanlarında uzman kişileri ağırlayacağız. Böylelikle hem bir arada olacağız hem de alanında uzman konuklarımız sayesinde hep birlikte çeşitli konularda yüz yüze bilgilenmiş olacağız. Bunlar yapmayı planladığımız projelerin bazıları. Önümüzdeki günlerde Sevgi Mahallesi sakinlerimiz için hazırladığımız projeleri açıklayacağız. Özellikle altını çizmek istiyorum, yapmayı arzu ettiğimiz tüm projeler çok iyi düşünülmüş, gerçekleşmesi pratikte mümkün olan, mahallemizin yapısına uygun projelerdir. Bir muhtarın bir mahalleye neler yapabileceğini ve ufak dokunuşlarla birçok güzel fikri hayata nasıl geçireceğini göstermek istiyoruz. Bunun için de mahalle sakinlerimizin desteğine ihtiyacım var. Bu desteği aldığımız zaman örnek bir mahalle yaratarak yeni nesil muhtarlık hizmeti sunacağız. Bunu da Sevgi Mahallesi sakinleriyle birlikte başaracağız. Bir vesile ile bu adaylık açıklamamı okuyan, duyan herkese saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

223 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page