top of page

Adının verildiği parkta anıldı

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, 31’inci vefat yıl dönümü dolayısıyla Lüleburgaz’da anıldı. Anma programında konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli; “Onu unutturmamak adına burada olmaktan çok mutluyum. Çünkü adını burada yaşatıyoruz. Ama sadece adını değil, onu her şeyi ile yaşatacağız, onun fikirlerini yaşatacağız” dedi.


Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, 31’inci vefat yıl dönümü dolayısıyla Lüleburgaz’da anıldı.

24 Ocak 1993 tarihinde bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Mumcu için Lüleburgaz’da adının verildiği Uğur Mumcu Parkı’nda anma etkinliği düzenlendi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, CHP, ADD ve Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu üyelerinin de katılım sağladığı etkinlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nda bulunuldu.

“ONU UNUTTURMAMAK ADINA BURADA OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

Gerenli; “Gerçekten bugün çok acı bir günde bir aradayız. Araştırmacı-gazeteci yazar Uğur Mumcu bundan 31 yıl önce evinin önünde maalesef katledildi. Uğur Mumcu özellikle benim kuşağımda bir çok insana çok dokunmuştur. Keşke çok uzun yıllar yaşasaydı da daha hayatlara dokunabilseydi. Öğrencilik yıllarımda her gün köşe yazılarını Cumhuriyet Gazetesi’nden takip ederdim. Ve ‘Tarikat Siyaset, Ticaret’, ‘Rabıta’ ve ‘Kürt Dosyası’ gibi kitapları şu anda hala hepimizin açıp okuması gereken kitaplardır. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı sıkıntıları, özellikle tarikatlarla ilgili sıkıntıları o kadar güzel dile getirmiş ki, o kadar güzel anlatmıştı ki ülkenin gerçeklerini aydın birisi olarak ülkenin geleceği için, kaygıları duyan birisi olarak dile getirmişti. PKK hain terör örgütü Gaffar Okkan’ı katletti. Gaffar Okkan’ı ve İsmail Cem’i rahmetle anıyorum. Uğur Mumcu’ları dinleseydi bu ülke, bugün bunları yaşamayacağımızı düşünüyorum. Bundan sonrası içinde Uğur Mumcu ve onun gibi ülkesini seven Atatürk devrimlerinin arkasında duran, çağdaşlığı ve şeffaflığı savunan, hakkın, haklarını aramak için mücadele eden isimleri bizim unutmamamız ve unutturmamız gerekiyor. Yeni kuşaklarda bu sayıları arttırmamız gerekiyor. Onu unutturmamak adına burada olmaktan çok mutluyum. Çünkü adını burada yaşatıyoruz. Ama sadece adını değil, onu her şeyi ile yaşatacağız, onun fikirlerini yaşatacağız. Çok şey söylenebilir ama artık söz söylemek değil bir şeyler yapma zamanı. Hep beraber bu mücadeleye devam edeceğiz. Onun yürekli yiğitleri yoldaşları olarak devam edeceğiz. Işıklar içinde uyusun” dedi.

Ardından Başkan Gerenli ve beraberindekiler Uğur Mumcu Parkı yazısının olduğu tabelaya gül bıraktı.207 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page