top of page

A V A A Z 2023 YILI ETKİNLİKLERİ

       

                                           A V A A Z  2023 YILI ETKİNLİKLERİ

        Avaaz; İklim Değişikliği, İnsan Hakları, Hayvan Hakları, Yolsuzluk, Yosulluk ve çatışmalarla                     ilgili internet üzerinden küresel çapta faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.

Bugünlerde dünyanın hali avaaz’lıların gözüne çok karanlık görünüyor ve bazen şu sorularla karşılaşıyoruz ; tüm bu kalp kırıklığı ortasında Avaaz ekibi nasıl umudunu koruyabiliyor?İşin aslını söylemek gerekirse, çok zor oluyor. Gazze’de tanık olduğumuz dehşetten kontrolsüz yangınlara, aşırı sağın yükselişinden teker teker yok olan türlere kadar dünyanın tüm acılarını her gün içimizde hissediyoruz. Ama esasında umut sadece düşlediğimiz bir şey değil, eylediğimiz de bir şey.Böyle baktığımızda Avaaz UMUT dolu. Uganda’daki LGBTQ+ topluluğu için güvenli evleri finanse etmekten, Amazon’un korunmasını talep eden yerli halkların düzenlediği kitlesel protestolara güç vermeye veya kritik seçimlerde nefretin karşısına dikilmeye kadar, bu hareket düşlediğimiz gelecek için durmadan, yorulmadan harekete geçiyor – karanlığa rağmen değil, karanlık sebebiyle.Aşağıda Avaaz ekibininin 2023 yılında yapmaktan en fazla gurur duyduğu eylemlerden bazılarını göreceksiniz.2024 yılı fırsatlar ve felaketlerle dolu olabilir ama bir sonrasında ne olacağını biz belirleyebiliriz. Bizi çok ciddi işler bekliyor.

2023 YılındaUmudun Paylaşıldığı10 Olay

 

 

1-Bir Amazon kalkışmasına güç verildiPetrol sondajları yağmur ormanını işgal ederken avaaz ekibide yerli topluluklara karşı koymaları için destek verdi. Onlar Amazon’u bin yıllardır koruyorlar ve şimdi biz de yağmur ormanının korunmasına ilişkin küresel anlaşmalarda söz sahibi olmak için plan hazırlamaları, yürüyüşler yapmaları için yerli halk liderlerine yardım ediyoruzAmazon için Yurttaş Bildirgesini 9 milyondan fazla Avaazlı imzaladı ve mesajımızı iletmek için New York semalarını işgal ettik.

Brezilya’daki Amazon Zirvesinde düzinelerce Avaazlı yerli liderlere yemekler hazırladı ve yağmur ormanı adına konuşabilmeleri için çeviri desteği verdi. Hareketimiz, Peru’da yerli toplulukları ve korudukları ormanı tehdit eden ölümcül  “soykırım yasa tasarısının” önlenmesine yardım etmek için güçbirliği yaptı. Ve bu ay topluluğumuzun desteği düzinelerce yerli liderin COP28 iklim görüşmelerine katılmasını ve Avaaz kampanyacılarıyla elele vererek dünya liderleri üzerinde baskı kurmalarını sağladı!

 

2-Suriye’de yaşamsal arama kurtarma çalışmaları desteklendiİki güçlü deprem binlerce kişinin enkaz altında kalmasına yol açtığında avaazlılar saatler içinde harekete geçti. Uluslararası desteğin daha az ulaştığı Suriye’nin en ağır hasar gören bölgelerine acil bakım, kurtarma çalışmaları ve hayat kurtaran yardım malzemeleri ulaştırmak için 4 milyon dolar kaynak yaratıldı. Desteğimiz sadece birkaç gün içinde 3.000 kişinin hayatının kurtarılmasına doğrudan yardımcı oldu.

   3-Gazze’de barış için tüm gücümüzle çalıştık7 Ekim saldırılarından saatler sonra Avaaz arabulucularla irtibata geçmiş, şiddetin durmasını ve Filistinli tutsakların ve İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir planın ayrıntılarını paylaşıyordu. Geçici ateşkes ilan edilmesini ve tutsak düzinelerce insanın özgür kalmasını sağlayan şey roketler değil arabuluculuktuAyrıca Uluslararası Af Örgütü ile ortaklaşarak Beyaz Saray önünde derhal ateşkes talep eden etkili bir eylem hazırlandı. Yaklaşık 60,000 bağışçımız sayesinde Filistin’e yaşamsal yardım desteği için yarım milyon avrodan fazla para gönderildi. Birçoğumuz için bu kampanya son derece kişisel; ve kalıcı bir ateşkes sağlanana, Filistin halkının eşit hakları tanınana ve herkes için barış tesis edilene kadar durmayacağız.

4-LGBTQ+ topluluğu için güvenli evleri finanse edildiMayıs ayında Ugandalı aktivistler bizi korkunç bir anti-gey yasası konusunda uyardılar. Avaaz topluluğunun  buna verdiği tepki muazzamdı. LGBTQ+ bireyler acımasızca avlanırken hareketimiz duruma el attı ve güvenli evler, tıbbi bakım ve hukuki destek için finansal destek verdi. Ayrıca bu dehşet verici yasanın iptal edilmesi için anayasa mahkemesinde devam eden beter kirleticileri dava eden gençleri destekliyoruzYerküredeki yaşama yönelik en büyük tehditle karşı karşıya olduğumuz bu çağda liderlerimiz zaaf içinde. Artık Avrupa ve Amerika’daki gençler hükümetlerine dava açıyorlar ve bizim hareketimiz de onların kazanmasına yardım ediyor. Hukuki masraflarını, kanıt toplama çalışmalarını ve temel argümanlarını(argüman=bir şeyin doğruluğu, gerçekliği konusunda inandırıcı belge) kanıtlayacak araştırmaları finanse ediyoruz. Ortak gruplarımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmayla her iki davanın da dünya basınının manşetlerinde yer almasını sağlayarak yargıçlara tüm dünyanın gözünün üstlerinde olduğunu gösteriyoruz.

5-Putin’in peşindeyizUkrayna’dan binlerce çocuğun çalındığını duyar duymaz Putin’in savaş suçlarından yargılanması için yürüttüğümüz kampanyayı güçlendirdik. UCM Putin hakkında yakalama kararı çıkarttı. Putin Güney Afrika’daki uluslararası bir toplantıya katılmaya karar verince Avaaz üyeleri tutuklanması için devasa billboardları finanse etti. Putin toplantıya katılmaya cesaret edemedi ve artık küresel topluluktan daha da dışlanmış durumda. Baskıya devam edilecek, etkili oluyor.

6-Sudan’daki mezalimi açığa çıkarıyoruzYaşatılan yoğun şiddet haberleri karşısında dehşete düşen Avaaz üyeleri tüm dünyanın dikkatini buna çekmek için biraraya geldi. 60 binden fazla Avaazlı gazetecileri, araştırmacıları ve teyitçileri fonlamak için bağış yaptı. Küresel basında daha fazla haber çıkması ve insan hakları ihlallerinin belgelenmesi için yardım ediyoruz ve hükümetlere harekete geçmeleri için baskı yapıyoruz. Yaşamsal önemi olan bu çalışma devam ediyor.

7-İspanya’da aşırı sağla mücadele ettikİspanya’da erken seçim ilan edildiğinde Avaaz nefret politikasının hükümette yer almasını engellemek için kolları sıvadı. Kocaman bir billboard yaptırdık ve aşırı sağcı Vox partisi bizi seçim kuruluna şikayet edince düzelttiğimiz mesajımız sosyal medyayı sildi süpürdü. Dev medya kampanyamız başarılı bir biçimde seçimlerde aşırı sağın önünün kesilmesine yardım etti. Önümüzdeki yıl dünyanın neredeyse yarısı oy sandıklarının başına gidecek – insanlar ve gezegenimiz için mücadelemizde önemli bir fırsat.

8-En beter kirleticileri dava eden gençleri destekliyoruzYerküredeki yaşama yönelik en büyük tehditle karşı karşıya olduğumuz bu çağda liderlerimiz zaaf içinde. Artık Avrupa ve Amerika’daki gençler hükümetlerine dava açıyorlar ve bizim hareketimiz de onların kazanmasına yardım ediyor. Hukuki masraflarını, kanıt toplama çalışmalarını ve temel argümanlarını kanıtlayacak araştırmaları finanse ediyoruz. Ortak gruplarımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmayla her iki davanın da dünya basınının manşetlerinde yer almasını sağlayarak yargıçlara tüm dünyanın gözünün üstlerinde olduğunu gösteriyoruz!

9-Doğanın kitlesel tahribatının suç sayılmasına yardım ettikYarım milyondan fazla Avaazlı AB’den ekokırımın suç haline getirilmesini talep etti ve binlercemiz de temel karar vericilere mesajlar gönderdi. Bu çabalarımız işe yaradı: Avaazlıların ve partner kurumların aylar süren ısrarlı kampanyası sonucu kazandık! Şimdi dünya çapında benzeri yasaların kabul edilmesi için uğraşıyoruz.

10-Daha güvenli Yapay Zeka (AI) için tarihi bir savaşı kazandıkYapay Zeka (AI) araçlarını yaratanların bunların insanlığa “varoluşsal bir tehdit” olduğu konusundaki uyarıları üzerine çeyrek milyonumuz AB’ye baskı yaparak yeni AI yasasının insan haklarının korunmasını garanti etmesini talep ettik. Avaaz’ın partner kuruluşlarla beraber üç yıl boyunca sürdürdüğü kampanyanın ardından AB güvenlik düzenlemeleri üzerine çalışmaya başladı. Bu düzenleme tüm dünyada dalgalanma etkisi yaratacak! Önde gelen bir AB müzakerecisi bize, karar vericilerin yeni koruyucu tedbirleri desteklemesinde yürüttüğümüz çalışmanın etkili olduğunu söyledi. Avaaz topluluğu olmadan bunların hiçbiri mümkün olmazdı..                                                                     

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page