top of page

594 kişiye 1 doktor

Trakya’da illere göre kişi başına düşen doktor ve hemşire sayıları açıklandı. TÜİK verilerine göre, Kırklareli genelinde 594 kişiye sadece bir doktor düşüyor. Bu rakam, 461 kişiye bir doktorun düştüğü Türkiye geneli ortalamasının % 23 altında.


Bircan SARIOĞLU

TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü’nün yayınladığı istatistiklerde TR21 ( Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ) bölgesinde sağlık personeli açısından en dar olanaklara sahip olan ilin Tekirdağ olduğu ortaya çıktı. Kırklareli’nde nüfusa oranlı doktor ve sağlık personeli sayısı Türkiye ortalaması ve Edirne’nin gerisinde kaldı.

594 KİŞİYE BİR DOKTOR

TÜİK tarafından yapılan açıklamada, Kırklareli genelinde 594 kişiye sadece bir doktor düşüyor. Bu rakam, 461 kişiye bir doktorun düştüğü Türkiye geneli ortalamasının % 23 altında.

Bu oran Edirne’de 315 kişiye bir doktor olarak gerçekleşirken Trakya’nın bu alandaki en şanssız ili 642 kişiye bir doktorla Tekirdağ oldu.

HEMŞİRE SIKINTISI DAHA BÜYÜKSağlıkta en büyük yükü çeken hemşirelerde ise tablo daha karamsar.

Nüfus başına düşen hemşire sayısı doktor sayısına göre bir miktar daha iyi görünse de sağlık sisteminin işleyişinde hemşirelerin yüklendikleri görevler dikkate alındığında bu sayıların yetersiz olduğu belirtiliyor.

Kırklareli’nde 417 hastaya bir hemşire düşerken bu sayı Türkiye genelinde 364 kişiye bir hemşire, Edirne’de 250 kişiye bir hemşire, Tekirdağ’da ise 463 hastaya bir hemşire olarak açıklandı.

YATAK SAYISINDA SONUNCUYUZ

Kişi başına düşen yatak sayısı açısından Kırklareli Türkiye ortalamasının ve TR 21 bölgesindeki diğer iller Edirne ve Tekirdağ’ın gerisinde kaldı.

Türkiye ortalamasının 333 olduğu kişi başına düşen yatak istatistiklerinde, Kırklareli’nde 362 kişiye bir yatak düştüğü ortaya çıktı.

Tekirdağ’da bu sayı 345 kişiye bir yatak olarak gerçekleşirken, Edirne bu istatistikte 213 kişiye bir yatak sahibi olarak Türkiye ortalamasının da üstüne çıktı.

536 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page