top of page

“31 Mart’ta iktidara yürümüş olacağız”


Ahmet Etem Oruç’un adaylık açıklamasına katılan Edirne Milletvekili Mehmet Akalın açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti’nin kuruluş amaçlarından ve bu güne kadar ki süreçlerden bahseden Akalın, şuanda İYİ Parti’ye bir linç girişimi olduğundan bahsetti.

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti ile iktidara yürümüş olacağız inşallah diyen Akalın, “Değerli arkadaşlar bir siyasi parti niçin kurulur, iktidara gelmek için kurulur. İktidar olur ve kendi parti programı çerçevesinde o ülkeyi yönetir veya belediyelere talip olur o belediyeleri de yönetir. Bunun için kurulur. Bir siyasi parti başka bir siyasi partiyi iktidara getirmek için kurulmaz! Ya da bir siyasi parti başka bir siyasi partinin belediye başkanını belediye başkanı yapacağım diye de kurulmaz. Bir siyasi partinin özü başına seçime girmesi, girmek istemesi kadar doğal bir şey olabilir mi? Şimdi biz kendi başımıza seçime gireceğiz diyoruz, doğal hakkımız. Bakın uğradığımız linçe bak! Bizim hakkımız bu, biz bunun için kurulduk, biz ülkeyi yöneteceğiz diye kurulduk, bu ülkenin yönetimine talibiz diye kurulduk. Biz ideoloji partisi değiliz. Biz merkez partiyiz. Merkez partilerin görevi de budur; iktidara gelmek için kurulurlar ve iktidara da gelirler. Allah’ın izniyle de geleceğiz ve bunun miladı da 31 Mart seçimleri olacak. Evet çok büyük linçlere maruz kaldık ama bunu da aşacağız.” diye konuştu.

“BÜTÇEDE YANDAŞLAR VAR, ZENGİNLER VAR, PATRONLAR VAR VE SARAY VAR”

Akalın, konuşmasına mecliste kabul edilen bütçe görüşmelerine değinerek devam ederken, “Birkaç cümle de özellikle mecliste yaşananlarla ilgili sarf etmek istiyorum hem de şahit olduğum ve bütçeyle ilgili iki cümle söyleyebilirim. Bütçeyi biliyorsunuz geçirdik meclisten. Biz geçirmedik tabi biz karşıydık. Niye karşıydık biliyor musunuz? Çünkü bu bütçe de dar gelirli yok, memur yok, işçi yok, emekliler yok, çiftçi hiç yok! Dolayısıyla bunun oluşumunu bundan sonra önümüzdeki yıl çiftçinin ne kadar zor duruma düşeceğini önümüzdeki yıl göreceğiz. Bu bütçe de kim var biliyor musunuz? Yandaşlar var, zenginler var, patronlar var ve saray var. Bu bütçe oranın bütçesi. Ama öyle veya böyle maalesef meclisten geçti.” dedi.

“CHP İMZALAMADI”

12 şehit için mecliste ortak bir açıklama yapmak istediklerinden bahsedip, CHP’nin ortak bildiriye imza atmadığını aktaran Mehmet Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine son günlerde 12 tane şehidimiz vardı bununla ilgili mecliste yaşadığımızı anlatayım. Burada da linçe uğradık. İYİ Parti şu anda hedefte! Bunu unutmayın. Çünkü İYİ Parti iktidara talip! Bu kadar netlikte söylüyorum. Şimdi 12 tane şehidimiz var ve ne yapılması lazım iki şey var burada. Bir tanesi yürütmenin yapacağı şey milli yas ilan etmesi lazım. Bunu meclis yapamıyor. Biz bunu önerdik. Dedik ki bakın milli yas ilan etmeniz lazım. Şimdi etmezseniz ne zaman edeceksiniz? Mevcut iktidar bunu yapmadı. İkinci yapılacak şey nedir? Böyle durumlarda bütün ülkenin bir arada olması gerekir. Yani bütün herkesin. Herkesi temsil eden neresidir TBMM. Bizim önerimizle, grup başkan vekilimizin önerisiyle dedik ki bir arada bir resim verelim. Terörü lanetleyelim ve bu şehitlerimize sahip çıkalım. Bunun yapılması lazım. Daha önce hep böyle yaptık çünkü. Ne oldu biz bunu önerdiğimiz gibi, ben mecliste olduğum için ilk ağızdan size anlatıyorum, AK Parti dedi ki “Evet doğru, ben burayı imzalarım.” Milliyetçi Hareket Partisi dedi ki “Evet doğru, ben burayı imzalarım.” Saadet Partisi dedi “Bende imzalarım.” Biz mutabakat bekliyoruz bütün meclisten. Cumhuriyet Halk Partisi bekledi. Yarım saat bekledi, bir saat bekledi ve sonra dediler ki biz bu mutabakata imza vermeyeceğiz çünkü işte farklı sebepler söylediler ve vermediler. Diğer partiyi çok fazla konuşmuyorum onlar çok alenen söylüyorlar çünkü. Onlar zaten Öcalan’ın bu ülke için ne kadar önemli olduğunu hiç gizlemeden söylüyorlar. O bebek katiline sahip çıkıyorlar. Bu yüzden şehitlerimizle ilgili onların mutabakata varmasını bekleyemem. Ama inanır mısın Cumhuriyet Halk Partisi adına üzüldüm. Hakikatten orada birlikte resim vermeliydik, iktidarı ile muhalefeti ile. Ondan sonra döndü dolaştı iş gene İYİ Parti’ye geldi. “Niye orada mutabakata vardınız?” Biz önerdik, biz! İYİ Parti önerdi bu mutabakatı. Onlarda mutabık oldular. Bundan doğal bir şey olabilir mi? 12 tane şehit vermişiz, burada biz birlik sergilemeyeceğiz de ne zaman sergileyeceğiz? Dolasıyla orada da oklar İYİ Parti’ye “Niye imzaladınız?” Yine imzalarız, her zaman imzalarız! Bu şehitler bizim, canımız yandı! Dolayısıyla da buradan da bir saldırı var. Güneş balçıkla sıvanmaz Allah’ın izniyle biz 31 Mart seçimlerinde İYİ Parti ile iktidara yürümüş olacağız inşallah ve bu vesile ile başta Ahmet başkanımız olmak üzere başkanım diyorum çünkü seçileceğine eminim. Lüleburgaz için bölgemiz için partimiz için ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

144 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page