top of page

“3 değil 2 olmalı”

CHP Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, partisinin haftalık olağan gerçekleşen Lüleburgaz halk toplantısında Marmara Bölgesi Yerel Yönetimler Çalıştayı’ndan bahsetti.

Terzi, çalıştayda ele alınan konulardan biri olan 3 dönem konusunda, “Bence 3 de değil 2 olmalı bu. Ben bir kurultay delegesi olarak bunu ayrıca ileteceğim” dedi.Barış Can KORKMAZ

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığında haftalık üye toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Marmara Bölgesi Yerel Yönetimler Çalıştay Toplantısı, Filistin’de yaşanan savaş, il kongresine katılmayan belediye başkanları konusu, toplu taşımaya gelen zam ve iktidar ile ilgili eleştiriler konuşuldu.

“SEÇİMİ ZAFERLE SONUÇLANDIRMAMIZ DİLEK VE TEMENNİM”

Açılış konuşmasını yapan Ali Can ilçe sekreteri Halis Kocaoğlu’nun vefat eden annesine rahmet dileyerek üzüntülerini dile getirdi.

Sonrasında Marmara Bölgesi Yerel Yönetimler Çalıştayı toplantısına İl başkanı ve belediye başkanları ile birlikte katılım sağladıklarını dile getirerek içeriğe değindi; “Gündem olarak yerel yönetimler ve yapılacak çalışmalar görüşüldü. Dün akşam Genel Başkan’da bunu dile getirdi. İl ve ilçe danışma kurullarının toplanması gündemimizde var. En yakın zamanda il başkanımız ile istişare ederek danışma kurulunu yaparak yol haritamızı çizeceğiz. Herkes kendi bölgesinde nasıl kazanabilir, partimizin başarılı olabilmesi için neler yapabileceğimizi masaya yatıracağız.

Biz her zaman dediğimiz gibi umarız ön seçim yapılır ve üyelerin karar verdiği iyi ve doğru bir adayla Lüleburgaz’da seçimi zaferle sonuçlandırırız. Dilek ve temennim bu.


“YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ”

Savaş konusunda konuşan İlçe Başkanı Ali Can; “Son günlerde hepimizin bildiği gibi İsrail – Filistin savaşı var. Bu üzücü bir durumdur. Savaş deyince insanın tüyleri diken diken oluyor. Savaşın her türlüsüne karşıyız. Acının dini milleti olmaz. Nereden gelirse gelsin. Masumların öldüğü, çocukların öksüz kaldığı hatta daha da ileri gidip hep mazlum milletlerin yok olduğu savaşlara hayır diyoruz. Savaşlar olmasın, bizim liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi bizler her zaman “yurtta barış, dünyada barış” ilkesi doğrultusunda her zaman barışı savunacağız. Kendi ülkemize bir saldırı olmadığı, haklı nedeni olmadığı sürece savaş cinayettir.” diyerek tepkisini belirtti.

“ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR”

Toplu taşıma zammı konusunda algı yapıldığını aktaran Can; “Toplumda algı oluşturmaya çalışanlar var. Şoförler cemiyeti 12,5 TL istemiş, belediye 15 TL yapmış gibi algı operasyonu yapıyorlar. Sanki zamları belediye yapmış gibi yansıması böyle oluyor. 17 TL’ye 15 TL teklif edildi. 15 TL’ye 13 TL olarak kabul edildi. Doğrusu budur. Zaten bu algı hep böyle olur. Büyükşehirlerde de zam gelince kimse mazotun artışını göz önünde bulundurmaz. CHP’li belediye yapıyor denir. Toplu taşıma sosyal demokrat belediyeciler için tabii ki önemli. Keşke çok daha az olsa. Mazot başka yere süspansiyon edilse. Toplu taşıma yapanlara ucuz mazot imkânı sunsalar. Yatlara, deniz taşımacılığına verdikleri gibi. Belediyelere de verilse de belediyeler de zam yapmasalar. Ama mazota zam gelince şoför esnafı zam yapmak zorunda kalıyor. Şehirlerarası firmalara neden Lüleburgaz İstanbul 350-370 TL diyor muyuz? Size bu durumu soracak kişilere doğrusunu anlatalım. Vur abalıya gibi, belediyemizin bu şekilde yıpratılması ve partimize mal edilmesini kınıyorum. Bu yaşam pahalılığında bu zamların ağır olduğunu çok iyi biliyoruz. Keşke sadece maliyetine olabilse. Bu raylı sistemle mümkün olabilir. İnşallah Lüleburgaz’ımızda ufak raylı bir sistem ile bu durumu çözer, inşallah o günleri de görürüz.” diyerek cümlelerini sonlandırdı.


“ÖN SEÇİMİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNDAN BAHSETTİM”

İlçe başkanı Ali Can’dan sonra kürsüye çıkan İl Başkanı Bora Terzi Marmara Bölgesi Yerel Yönetimler Çalıştayı konusunda bilgiler aktardı.

Programı aktaran Terzi; “Özellikle vurgulanan noktalar kazanılmış olan 11 büyükşehir belediyesini ve diğer büyükşehirleri kazanmak gerektiği ve bu konuda birlikte mücadele etmemizin önemi oldu.

Genel başkanımız ile tek tek söz alarak bölge il başkanları olarak görüştük. Bundan önceki seçimlerde kazanılamayan ve kazanılan belediyeler ile alakalı konular konuşuldu. Ben de kendi bölgemiz ile ilgili bilgileri aktardım. Genel başkanımıza özellikle bizim bölgemizde tabanımız ile belediye başkanlıklarının belirlenmesinde ön seçimin ne kadar önemli olduğundan bahsettim. Kendisi de dinledi ve notlarını aldı. “ dedi.

“BİR ÖNCEKİ SEÇİME GÖRE OYLARI DÜŞÜK OLAN YÖNETİMLER DÜŞECEK”

Tüzük kurultayından söz eden Terzi; “24-28 Kasım tarihlerinde tüzük kurultayı yapılacak. Genel başkan bununla alakalı tüzükte hangi hususlar olması gerektiği konusunda açıklamalar yaptı. Örneğin 3 dönem kuralından bahsetti. Seçilen kişiler 3 dönem yapmalı sonra aday olmamalı şeklinde. Bence 3 de değil 2 olmalı bu. Ben bir kurultay delegesi olarak bunu ayrıca ileteceğim.

Bir önceki seçime göre oyları düşecek olan yönetimlerin düşeceğinden bahsedildi. Yani önceki seçime göre kayda değer bir oy kaybı olan bir yerde yönetim düşecek şeklinde bir anlatım oldu. Tabi bunlar tüzüğe girince netleşip ete kemiğe bürünecek.

Aidat konusundan bahsedildi. Parti üyesi kişilerin aidat ödemesi gerektiğinden, aidat ödeyenlerin seçme hakkının olabileceği konusunun tartışılabileceğinden bahsetti.

Delege sisteminin kalkması ile alakalı bir konudan da bahsedildi ama bu durum ancak kanunla olur. Siyasi partiler yasasında genel başkan, il ve ilçe başkanının nasıl seçileceği tanımlanmış durumda. Bunun uygulanması konusunda tabi ki farklı şeyler olabilir.

Verimliydi ama zaman dardı. Daha verimli olabilirdi. İlerleyen zamanlarda daha etkili çalıştaylar yapacağımızı umuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page