top of page

“1 Saatte Dünya Değişir”

Karbon salınımını yaklaşık %6,5 azaltacaklar

Lüleburgaz’da bulunan 39 Burda AVM, “1 Saatte Dünya Değişir” projesiyle açılış saatini 1 saat ileri alarak karbon salınımını yaklaşık %6,5 ve operasyon giderlerini %8,3 oranında azaltmayı hedefliyor.

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinden Esas Gayrimenkul, Lüleburgaz’da hayata geçirdiği 39 Burda AVM’de önemli bir sürdürülebilirlik projesine devam ediyor. Esas Gayrimenkul; 2024 yılı başından itibaren 39 Burda AVM’de açılış saatlerini 1 saat ileri alarak karbon salınımını yaklaşık %6,5 ve operasyon giderlerini %8,3 oranında azaltmayı hedefliyor. Diğer bir deyişle, toplam 165,5 TonCo2e emisyona eşdeğer bir azaltım hedefleniyor. Proje kapsamında çalışmalarını titizlikle sürdüren Esas Gayrimenkul, projeyi uyguladığı süre zarfında AVM içerisinde yapılacak sürdürülebilirlik duyurularıyla, AVM ziyaretçilerinin farkındalıklarının artırılmasını da amaçlıyor.


Projeyi bir basın lansmanı ile tanıtılırken, burada konuşan 39 Burda AVM Müdürü Cihangir Özdemir projeye yönelik olarak şunları söyledi: “Kapsamlı ön hazırlıklar ve iş ortaklarımızla oluşturduğumuz plan sonrası ‘1 Saatte Dünya Değişir’ projesini hayat geçirdiğimiz için mutluyuz. Alışveriş merkezimizi 2024 yılı boyunca 1 saat geç açarak daha az karbon ayak izi bırakıp enerji kullanımında tasarruf sağlayacağız. Yapacağımız küçük değişimler ile iklim ve çevreye saygının önemine dikkat çekeceğiz. 39 Burda AVM olarak, sektöre öncülük eden bu projede yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Projemize destek olan ve bizimle birlikte sahiplenen tüm iş ortaklarımıza ayrıca teşekkür ederiz. Proje kapsamında 39 Burda AVM 11:00-22:00 arasında açık olacak; Ot Cafe, Mia Bella, Kahve Dünyası, Starbucks, Balaban kafelerimiz ise kendi rutin saatlerinde hizmet vermeye devam edecek.”


“OTOMOBİL İLE DÜNYANIN ETRAFINI 123 DEFA DÖNMEYE EŞDEĞER”

Sürdürülebilirlik ve Operasyon Müdürü Mustafa Kemal Korkmaz ise projenin detaylarına ilişkin bilgiler verirken, “Geliştirdiği ve yönettiği gayrimenkullerde sürdürülebilirlik bakış açısını ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere üç temel eksen üzerinde geliştiren Esas Gayrimenkul, kendisinin ve paydaşlarının bu bağlamdaki olumsuz etkilerini ortadan kaldırma veya en aza indirme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Esas Gayrimenkul “1 Saatte Dünya Değişir” projesiyle, toplam 165,5 TonCo2e emisyona eşdeğer bir azaltım hedefliyor. Diğer bir deyişle; 24.673 adet evin 1 günlük elektrik tüketimine, 51 ton elektronik malzemenin oluşturduğu emisyona, 54 ton plastik kullanımı kaynaklı emisyona, 202 ton kağıt kullanımı kaynaklı emisyona, 1.6 milyon km ortalama bir araç kullanımına, 10 adet yeni araç yapımı kaynaklı emisyona,

42.000.000 adet e-postanın sebep olduğu emisyona, 282 ton evsel atığın sebep olduğu emisyona ve 7.602 adet ağacın 1 yılda atmosferden absorbe ettiği karbondioksite eşdeğer tasarruf elde edilmesi planlanıyor.

Bu değerler aynı zamanda 800 evin 1 aylık elektrik tüketimine ve otomobil ile Dünyanın etrafını 123 defa dönmeye eşdeğer.

264 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page