top of page

Önlükleri geri gönderdiler


Hürriyetçi Eğitim Sen Kırklareli İl Temsilciliği dağıtılan önlükleri geri göndererek MEB’i protesto etti.

Haber Merkezi

Hürriyetçi Eğitim Sen Kırklareli İl Temsilciliği, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) çıkarılması sürecinde öğretmenlerin görüşünün alınmamasını ve içerikle ilgili eğitim camiasının net olarak bilgisinin olmamasını protesto etmek amacıyla 24 Kasım’da MEB tarafından öğretmenlere gönderilen önlüklerin üstüne “Öğretmenlerin görüşünün alınmadığı bir ÖMK’yi kabul etmiyoruz!” yazarak Lüleburgaz Postanesi’nden MEB’e gönderdi.

Postane önünde basın açıklaması yapan Hürriyetçi Eğitim Sen Kırklareli İl Başkanı Fatih Çodar şunları söyledi:

“MEB tarafından 2022 yılında çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) eğitim camiasının beklentilerini karşılamamış tam aksine büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur. İçerik olarak bomboş olan bu ÖMK, eğitim camiasının problemlerine çözüm olmak yerine  problemleri daha da derinleştirilmiştir. Eğitim camiasının beklentisi bütün sorunlara çözüm olabilecek bir ÖMK’dir. 

Yeni ÖMK çalışmalarında MEB’in şeffaf davranmaması, sendikaları ve öğretmenlerin taleplerini dikkate almaması ciddi bir soru işaretidir. ÖMK’nin içeriği niçin öğretmenlerden gizlenmektedir? Sızan bazı haberlerde yer aldığı gibi “Öğretmenlik Meslek Kanunu” değil de “Öğretmenlik Ceza Kanunu” mu çıkarılmak istenmektedir. Sorunlara çözüm olmak yerine sorunları büyütecek, mağduriyetleri artıracak bir ÖMK mi hazırlanmaktadır? MEB’in yapmış olduğu bazı düzenlemelerde olduğu gibi yine birtakım eğitim dışı odaklar işin içinde midir?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in müsteşarlık dönemi uygulamalarını düşündükçe aklımızdaki soru işaretleri artmaktadır. Ayrıca hala kanun taslağının TBMM’ye gelmemesi de ayrı bir soru işaretidir. Acaba okullar kapansın, öğretmenlerin ve sendikaların tepkisi tatil ile birlikte azalsın düşüncesi mi buna neden olmaktadır. Sonuç her ne olursa olsun öğretmenlerin aleyhinde olacak bir ÖMK’yi kabul etmeyeceğimizi yetkilere bildirmek istiyoruz!

Bizim beklentimiz; tüm öğretmenlerin özlük haklarını kapsayacak ve koruyacak şekilde düzenlenmiş adil kapsamlı bir meslek kanunudur. Kariyer sınavı ve unvanlar kaldırılmalı, kıdem düzenlemesi uygulanmalı, hak kayıplarımız giderilmeli ve  itibarımız geri verilmelidir.

Öğretmenin görüşü alınmadan yapılan meslek kanunu  öğretmenlerin ne kadar yararına olabilir? ÖMK meclise gelmeden bizlerle paylaşılmalı fikirlerimiz alınmalıdır! Eğitim camiası yeni bir ÖMK fiyaskosu kaldırabilecek durumda değildir!

MEB’den bir an önce ÖMK içeriğini eğitim camiası ile paylaşmasını istiyoruz! Ben yaptım oldu zihniyetini ve dayatmaları kabul etmeyeceğiz!”

263 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page