top of page

ÇYDD’den müfredat tepkisi!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ne tepki gösteren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Lüleburgaz Şubesi; “Kindar ve dindar nesil’ özlemleri doğrultusunda çocuk ve gençlerimize ideolojik aşılama yapılmasına hizmet edecek bir öğretim programına izin vermeyeceğiz. Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyetin, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz. Beklentimiz demokratik bir ülke ve demokratik bir eğitimdir” denildi.


Haber Merkezi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı verilen yeni müfredat değişikliğine tepki gösterdi.

ÇYDD Lüleburgaz Şubesi’nden yapılan açıklamada yeni müfredat değişikliği reddedildiği kaydedildi.

“BEKLENTİMİZ DEMOKRATİK BİR ÜLKE VE DEMOKRATİK BİR EĞİTİMDİR”

Açıklama; “Bir eğitim ve öğretim programı tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip olmalı, açık ve sağlam bir hazırlık süreci işletilmeli, geniş ve şeffaf bir toplumsal katılım sağlanmalı ve programı test edecek bir pilot uygulama öngörülmelidir. Gerçekten amaç, çocuk ve gençlerimizi çağa uygun bilgi ve becerilerle donatmaksa, bu unsurlar esastır. Bu unsurların hiç birini taşımayan ve bir oldubittiyle getirilen bir değişiklikle karşı karşıyayız. Oysa öğretim programları nasıl bir toplumda yaşamayı ve nasıl bir gelecek inşa etmeyi arzuladığımıza ilişkin hayati bir konudur. Ciddiyet, özen ve hassasiyet gerektirir. Biz ÇYDD olarak, toplumsal görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle belirtmek isteriz ki: ‘Kindar ve dindar nesil’ özlemleri doğrultusunda çocuk ve gençlerimize ideolojik aşılama yapılmasına hizmet edecek bir öğretim programına izin vermeyeceğiz. Öğretim programları aracılığıyla inancın bir dayatmaya dönüşmesine seyirci kalmayacağız. Ulusun çocukları arasında ayrım yapılmasına göz yummayacağız. ‘Sadeleştirme’ gerekçesiyle, öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyetin, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz. Beklentimiz demokratik bir ülke ve demokratik bir eğitimdir. Bu nedenlerle, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı verilen müfredat değişikliğini reddediyoruz. Ülkemizin çağdaş geleceği olan çocuklarımızı asla yalnız bırakmayacağız.” denildi.

 

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page