top of page

Çiftçilerin borcu yüzde 88,5 arttı
Haber Merkezi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 2023 yılı değerlendirmesini ve 2024 yılı beklentilerini içeren raporu değerlendirdi.

Değerlendirmede dikkat çeken detaylardan biri de çiftçilerin bankaya olan borçları oldu.

Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre çiftçilerin bankalara olan toplam kredi borcu son bir yılda yüzde 88,5 arttı.

Ziraat Bankası faiz oranlarının ise son bir yılda yüzde 9,5’dan yüzde 42’ye yükseldiğini anımsatan Bayraktar, diğer bankalarda ise faiz oranlarının son bir yılda yüzde 17’den yüzde 62’ye kadar yükseldiğini belirtti.

2023 yılında çiftçilerin yüzde 37’sinin yüksek faiz oranları ile kredi kullandığını aktaran Bayraktar, 2023’de artan enflasyon ve faizlerle kullanılan kredi rakamlarının beklenenin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.

Bayraktar açıklamasında, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 2022 yılı Kasım ayı sonunda, tarım ve balıkçılık nakdi ve takipteki toplam kredi bakiyesi, 309 milyar 814 milyon lira olarak gerçekleşirken, 2023 yılı Kasım ayı sonunda 584 milyar liraya ulaştı. Son bir yıllık süreçte çiftçilerin bankalara olan toplam kredi borcu yüzde 88,5 arttı. 2022 yılı Aralık ayında Ziraat Bankası 1 yıllık işletme kredilerinde kullandığı cari faiz oranı yüzde 9,5 iken peş peşe artan oranlarla 2023 yılı Aralık ayında yüzde 42 seviyesine yükseldi. Tarım Kredi Kooperatifleri, düşük faizli kredi kullanımında Ziraat Bankası cari faiz oranı üzerine Kredi Kullandırma Komisyon ve fon payı ekleyerek uyguladığı faiz oranını artırdı ve yıllık faiz oranı yüzde 58’lere kadar yükseldi.

Diğer bankalarda 2022 yılı Aralık ayında yüzde 17 olan bir yıllık işletme kredisi faiz oranı, yüzde 62’ye ulaştı.

Bu yıl yaşanan diğer bir sorun ise, bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredilerde değişken faiz uygulamasıdır. Çiftçi kredisini alırken, o günkü faiz oranı ile borcunu hesaplatıyor. Ancak, ödeme günü geldiğinde çiftçi çok farklı bir borçla karşılaşıyor. Maalesef ki çiftçi bu faiz çıkmazının içinde bu oranlarla ve değişken faizle kredi kullanmaya devam etmek zorunda kalıyor. Tarımsal kredilerde devlet desteği uygulanarak faiz oranları düşük tutuluyor. Buna rağmen, 2023 yılında çiftçilerin yaklaşık yüzde 37’si yüksek faiz oranları ile tarımsal kredi kullandı.” dedi.

“ÇİFTÇİ BORCUNA SADIK KALDI”

Çiftçinin her zaman olduğu gibi bu yıl da genel olarak borcuna sadık kaldığından bahseden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 2022 yılı Kasım ayında 2 milyar 983 milyon lira olan takipteki kredi tutarı, 2023 Kasım ayında yüzde 29,2 oranında azalarak 2 milyar 112 milyon liraya geriledi. Tarımsal kredilerde TARSİM sigortası, hayat sigortası, komisyon ücreti, ipotek vb. masraflar ile kredi maliyeti hızla artıyor. Ayrıca, sigortalar her yıl yenileniyor. Bu masraflar çiftçinin eline geçen kredi miktarını azaltırken toplam borç yükünün artmasına neden oluyor.”

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page