top of page

Çiftçi endişeli!“Buğdayı kuru toprağa ekeceğiz”

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan: “Buğday üreticisi olarak endişeli vaziyette bekliyoruz. Aşırı kuraklık devam ediyor. Yağmur olmadığı için de buğday ekimine başlayamadık." Türkiye'nin önemli hububat üretim merkezlerinden Trakya'da üreticiler, kuraklık nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da buğday tohumlarını kuru toprağa ekecek.

Buğdayda ekim dönemine giren Trakya çiftçisi, yağışların yetersiz olması nedeniyle ekim öncesi toprak işleme mesaisini gerektiği gibi yapamadı.

Toprağın ekime hazır hale gelmesi için yağış bekleyen üreticiler, yeterli yağış olmaması nedeniyle bu yıl da kurak toprağa ekim yapmak için hazırlıklara başladı.

“ENDİŞELİ VAZİYETTE BEKLİYORUZ”

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da sonbaharın gelmesine rağmen kentte aşırı kuraklığın devam ettiğini belirtti.

Geçen yıl da kuraklığın etkisiyle buğday tohumlarının kuru toprağa ekildiğini anımsatan Şaylan, daha sonra yağışlı ve soğuk havanın etkili olmasıyla buğdayların iyi bir süreç geçirdiğini kaydetti.

Çiftçinin tarlasını hazırlamak ve buğday ekimini gerçekleştirmek için yağış beklediğini anlatan Şaylan, "Buğday üreticisi olarak endişeli vaziyette bekliyoruz. Aşırı kuraklık devam ediyor. Yağmur olmadığı için de buğday ekimine başlayamadık. Buğday ekiminin en hızlı yapılması gereken zamanlardan geçiyoruz. Yağmurlarla beraber üretici tarlasına girip buğday ekimine başlayacak." diye konuştu.

Son yıllarda ekim sürecinin yaklaşık 40 gün sarktığını vurgulayan Şaylan, sözlerini şöyle tamamladı: "Buğday, 10 yıl öncesine kadar ekim ayının birinci ve üçüncü haftaları arasında ekiliyordu. Fakat iklim değişikliği nedeniyle kasım ayının içerisinde ekilmeye başlandı. Yaklaşık bir ay 40 gün kadar sarkma oldu. Bu sadece Kırklareli'ne has bir durum değil. Edirne ve Tekirdağ da aynı. Ekim süresi uzadı bu da iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Biz kurak da olsa bu ekimi yapacağız ve ektikten sonra da bekleyeceğiz. Hava şartları uygun olursa ektiğimizin karşılığını alacağız. Ekilişin tarihine göre gübrelemesini, ilacını atacağız. Daha sonra yağmuru bekleyeceğiz. İnşallah bu yıl geçen seneye nazaran daha güzel ve bol yağışlı bir yıl geçiririz." AA

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page